Možná patříte k té skupině středoškoláků, kteří si v poslední době stále více a více lámou hlavu nad tím, jaký obor by měli studovat na vysoké škole. O tom, že to nebudou přírodní vědy, jste dostatečně přesvědčeni, být konkrétnější je ale těžké. Baví vás spousta oblastí - politika, mezinárodní vztahy, jazyky nebo třeba historie. Studovat jen jeden z těchto oborů ale nechcete. Možná jsou právě pro vás ideální teritoriální studia.

Pokud si pod pojmem teritoriální studia nedovedete představit nic zcela konkrétního, rozhodně v tom nejste sami.

„V případě, že se rozhodnete studovat mezinárodní teritoriální studia, brzy přestanete počítat otázky typu: ,Hmm, a co že to z tebe vlastně bude?’. Když jsem se hlásila na svou nynější alma mater, byla má představa o náplni oboru podobně mlhavá jako je dodnes představa většiny mých známých,“ popisuje Adéla Denková, studentka mezinárodních teritoriálních studií na FSV UK.

Pokud vás ale tento obor zaujal a hodláte mu věnovat několik následujících let svého života, rozhodně stojí zato udělat si o něm konkrétnější obrázek. Možná zjistíte, že jste očekávali něco úplně jiného, anebo se naopak utvrdíte v tom, že je to pro vás to pravé.

Obor nahlíží na regiony jako na historické, kulturní i politické celky

Teritoriální studia, v angličtině „area studies“, jak už vyplývá z názvu, se věnují studiu určitých „teritorií“. Nezabývají se jednotlivými zeměmi, ale rozsáhlejšími oblastmi jakožto historickými, politickými a kulturními celky.

Těmito regiony se teritoriální studia zabývají z pohledu sociálních věd. Kromě již zmíněné historie, politiky a kultury se teritoriální studia věnují geografii, jazykům, demografii i ekonomice.

Své pojetí oboru poskytl pro časopis studentů FSV UK Doc. PhDr. Jiří Vykoukal, CSc., historik a v současné době ředitel Institutu mezinárodních studií na jmenované fakultě: „Pohled na nejrůznější univerzity a ústavy, které se area studies ve světě zabývají, ukazuje značný rozptyl sahající od ekonomie a politologie přes jazyková a literárně-kulturní studia až k historii a etno-sociálním studiím. V obecném smyslu bych MTS chápal jako obor, který zahrnuje analýzu a vysvětlení vnitřních struktur různě velkých i různě pojatých teritorií formou různě kombinovaných vnitřních tématických průřezů, postihujících dynamiku teritoria v různě rozsáhlém časovém rozmezí.“

Ve zkratce se tedy dá říci, že jde o získání jakési perspektivy, chápání světových regionů jako celku. S této perspektivy pak k jednotlivým regionům přistupovat. O jaké regiony se ale v teritoriálních studiích jedná? Toto rozvržení do velké míry záleží na jednotlivých fakultách.

Již zmiňovaná Fakulta sociálních věd UK nabízí v tomto okruhu čtyři bakalářské studijní obory: česko-německá studia, mezinárodní teritoriální studia, soudobé dějiny a teritoriální studia.

Teritoriální studia se mohou na různých univerzitách lišit

K těm vyhledávanějším patří právě mezinárodní teritoriální studia, která se vyučují v rámci Institutu mezinárodních studií. Zásadní předměty tohoto oboru jsou rozděleny do pěti oblastí: západní Evropa, střední Evropa a Balkán, německy mluvící státy, USA a Rusko.

V nabídce je potom také množství volitelných předmětů. Většina studentů je s oborem spokojena, i když se shodují na některých negativech.

To pravděpodobně největší komentuje Michal Pečeňa: „Hlavní varování, které každému dávám, je, že ten obor je zaměřený hodně na historii. Cílem je sice zkoumat dané teritorium komplexně, ale v praxi jde opravdu z velké části o dějiny.“

Teritoriální studia samozřejmě nabízí i jiné univerzity. Filozofická fakulta Masarykovy univerzity v Brně pojala tento obor spíše z pohledu mezinárodních vztahů, a tak můžete studovat např. Evropská studia.

V Brně se na teritoriální studia zaměřuje také Fakulta regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity, která je nabízí v obšírnější formě, podobně jako FSV UK.

Naopak velmi úzce zaměřený je studijní obor Evropská teritoriální studia - ČR a německy mluvící země Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Obory v rámci teritoriálních studií nabízejí také některé soukromé univerzity.

A jak jsou na tom teritoriální studia v zahraničí? Nepatří k nejvyhledávanějším oborům, ale o zájemce rozhodně nouzi nemají. Specializované centrum pro "area studies" má Oxford University, Škola orientálních a afrických studií se zase nachází na University of London.

Obor teritoriální studia můžete najít na většině evropských i světových univerzit. O tom, jak se dostat na zahraniční univerzity, a o možnostech finanční podpory vám The Student Times pravidelně přinášejí informace a tipy.

Osobní zájem je důležitější než vidina vysokého platu

Teritoriální studia, stejně jako většina sociálních a vůbec humanitních věd, mají ale také jednu velkou nevýhodu - problematické uplatnění absolventů. Někteří postupují k magisterskému a nakonec i doktorandskému studiu, aby se věnovali výzkumu nebo později teritoriální studia vyučovali.

Uplatnění mimo univerzitu nacházejí studenti v široké škále institucí spojených s mezinárodními otázkami. Mohou to být vládní instituce stejně jako ty nevládní nebo neziskové. S mezinárodní problematikou se setkávají na mnoha úrovních, od správní a odborné po politickou.

Na pracovním trhu ale diplom o úspěšném absolvování studia rozhodně nestačí. Většina zaměstnavatelů hledá někoho s praktickým přínosem, ne pouze teoretickými znalostmi. Pro vylepšení své pozice je tedy důležité se zkusit alespoň do jisté míry profilovat, aby vaše znalosti nebyly pouze všeobecné.

Ideální je také najít si během studia stáž v jakékoli firmě, instituci nebo organizaci, která se zabývá záležitostmi blízkými vašemu studiu. Získáte tak praktické zkušenosti, které jsou na trhu práce nedocenitelné.

Většina studentů ale uznává, že spíše než nepravděpodobná zářná kariéra je k teritoriálním studiím vedl zájem o tento obor. To je neměnné v Česku i v zahraničí.

Na svém blogu tuto zkušenost uvádí i Christian Bleuer, doktorand na The Australian National University’s Centre for Arab and Islamic Studies: „Takže proč získat titul z teritoriálních studií? No, na to vám nemůžu tak úplně odpovědět. Pokud vás ten obor ale opravdu zajímá, může být studium přínosné pro vás samotné. Já osobně si nedovedu představit lepší obor a práce, kterou dělám, je skvělá. Pokud ale chcete ovlivnit mezinárodní politiku a mít slušný plat, dejte raději od teritoriálních studií ruce pryč.“

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist