Nejlepší vyhlídky na budoucí uplatnění mají podle Střediska vzdělávací politiky UK v Praze studenti Fakulty managementu VŠE v Jindřichově Hradci. Podle dat z roku 2011 bylo po ukončení studia na této fakultě bez práce pouze půl procenta absolventů. Velkou šanci na uplatnění mají také studenti Národohospodářské fakulty VŠE v Praze, kterých bylo bez práce 0,8%, a Fakulty financí a účetnictví téže vysoké školy. Z jejích absolventů nemohlo najít uplatnění jedno procento.
Poznámka: Pro IES FSV UK nejsou data o počtu a zaměstnanosti absolventů k dispozici.
Absolventi ekonomických vysokých škol se v Česku mohou těšit na nadprůměrné nástupní platy. Z průzkumů, které prováděly vysoké školy mezi svými absolventy, lze vyčíst, že první platy mladých ekonomů se pohybují kolem třiceti tisíc korun hrubého.
Rekordní mzdy hlásí absolventi Institutu ekonomických studií (49 297 korun) a Národohospodářské fakulty VŠE (42 700 korun). Studenti Masarykovy univerzity si v prvním zaměstnání vydělali průměrně 29 555 korun. Ekonomická fakulta VŠB-TU v Ostravě svůj průzkum specifikovala na absolventy, kteří si našli první zaměstnání v Moravskoslezském kraji. Jejich nástupní plat se podle zjištění školy pohybuje mezi 24 a 26 tisíci.
Nejlepší studium ekonomie nabízí FSV
Celkovým vítězem srovnání vysokých škol v oboru ekonomie, jejichž žebříček sestavovaly Hospodářské noviny letos už po šesté, je Institut ekonomických studií z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.
Institut ekonomických studií se drží v čele žebříčku HN druhý rok za sebou. Vynikl hlavně v tom, kolik studentů vysílá na zahraniční stáže – loni alespoň na semestr vycestovalo deset procent všech studentů. Uspěl i díky tomu, že dbá na výchovu svých doktorandů. Na zisku titulu Ph.D. tu pracuje 7,8 procent z celkového počtu 784 studentů.
Druhé místo letos patří Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze, která s přehledem vyhrála ve vědě. Na třetí příčku se dostala Fakulta informatiky a managementu z Univerzity Hradec Králové.
Kromě Národohospodářské fakulty a Institutu ekonomických studií ve vědě excelovala také celkově čtvrtá Fakulta financí a účetnictví z pražské VŠE. Z regionálních univerzit se v této kategorii blýskla i Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Zájem o ekonomické školy je stále velký
Zájem o studium ekonomie zůstává i přes varování personalistů vysoký. Zatímco firmy si dnes i na pozice v managementu raději vybírají absolventy s diplomy z technických škol, ekonomické fakulty si na nedostatek přihlášek ke studiu nemohou stěžovat. Loni musela jejich studijní oddělení zpracovávat celkem 64 909 formulářů. U přijímaček uspěla přibližně polovina zájemců a do prvních ročníků se nakonec zapsalo 20 856 nových studentů.
Nabídku veřejných škol, kterou HN sledují, navíc doplňují většinou ekonomicky zaměřené soukromé vysoké školy.
Nejlépe by se měli připravit uchazeči, kteří se touží dostat na Fakultu informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Sem berou jenom pětinu uchazečů. Přijímačky platí za náročné síto také na Národohospodářské fakultě VŠE nebo na Podnikatelské fakultě brněnské VUT. Nejvíce lidí přijímají na ekonomii vyučované na Slezské univerzitě v Karviné – uspěje 79 procent přihlášených. Podobně velkou šanci má také ten, kdo se přihlásí na ostravskou Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské – Technické univerzity.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist