I když je to již více než dva roky od chvíle, kdy velvyslanec USA Norman L. Eisen předal své pověřovací listiny do rukou tehdejšího prezidenta ČR, rozhodně se nedá mluvit o ztrátě nadšení, se kterým se své funkce chopil. Jen s námahou by šlo nalézt člověka, který by o České republice a (nejen) jejích zahraničních vztazích s USA mluvil s větším entuziasmem než právě Eisen, který si možnosti působit v naší zemi obdivuhodně cení. To bylo patrné i z nedávné debaty, kterou uspořádali studenti Univerzity Karlovy na půdě jedné z budov Fakulty sociálních věd. Došla řeč nejen na vývoj česko-americké spolupráce, ale i na korupci, jaderné odzbrojování a samozřejmě ochranu a budoucnost demokracie.
„USA nemá lepšího přítele ve střední Evropě, či na kontinentu, možná na celém světě. Česká republika je země, která boxuje o váhu výše. Dělá o moc víc jako partner, spojenec a přítel než země, které jsou jako spojenci mnohokrát větší.“
Eisen také zdůraznil, že česko-americké spojenectví začalo již během spolupráce T. G. Masaryka a amerického prezidenta W. Wilsona, kteří společně pracovali na tom, aby se mohl sen o nezávislém tehdejším Československu stát realitou. Připomněl i nacistickou okupaci, období totality a následný dle jeho slov „nejzdařilejší přechod k demokracii mezi zeměmi z bývalého východního bloku.“
„Z mého pohledu se opírají americko-české bilaterální vztahy o tři pilíře, neboť jsme byli schopni povýšit naši spolupráci z dobré na skvělou především v těchto třech oblastech – bezpečnostní a obranné spolupráci, ekonomických a obchodních aktivitách a hlavně pokroku v našich společně sdílených hodnotách.“
V otázce bezpečnosti velvyslanec ocenil snahu České republiky v boji proti terorismu a jadernému zbrojení. „21. století přineslo nové hrozby, nové způsoby vnějšího útočení, které ohrožují naši bezpečnost stejně, jako to dělaly tanky v 20. století.“
Když Eisen promlouval o ekonomické a obchodní spolupráci, vyzdvihl především partnerství České republiky v IT, jaderné energetice, biotechnologii a v neposlední řadě i výzkumných programech. Kromě vzájemné výpomoci však přidal i jedno varování, které se netýkalo ničeho menšího než problému s korupcí.
„Představujeme si, že se Česká republika stane jedním z nejlepších míst pro podnikání na světě. Ale důležitým krokem k tomu je vypořádání se s korupcí. Korupce podrývá důvěru – důvěru mezi lidmi, důvěru ve vládu a důvěru v instituce. A samozřejmě také podkopává ekonomický růst.“
Svůj prostor dostaly i sdílené hodnoty a ideály úzce související se svobodou, demokracií a střežením lidských práv. Eisen apeloval na přítomné studenty i na mladé lidi celkově. Jak demokracii ochránit? „Odpovědnost bude ležet na hlavách vás všech.
V mnoha ohledech je jednodušší mít systém, který nenakládá na občany tolik zodpovědnosti, ale mít demokracii je zkrátka o moc lepší. Proto zůstaňte angažovaní. V systému, v politice, v médiích, v nadnárodních organizacích. Pamatujte, že demokracie je nádherná věc. A já odpovím Benjaminu Franklinovi na jeho otázku. – Můžeme ji udržet? – Ano, můžeme!“
Bottom line: „Demokracii máte, když si ji umíte udržet.“ Udržíme si ji?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist