Vážená tazatelko,

interpretace právních předpisů ze strany Vaši vedoucí v této věci není správná. Dle ustanovení § 88 zákoníku práce jednoznačně stanoví, že zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Přičemž platí, že poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.

Z toho tak vyplývá, že přestávka v práci je dobou odpočinku, tudíž zaměstnavatel není oprávněn určovat, jak tuto přestávku bude zaměstnanec trávit (samozřejmě kromě požívání alkoholických nápojů apod.). Tudíž záleží čistě na Vás, jak tuto přestávku budete trávit a jak daleko se odeberete (např. pro jídlo).

Dále je třeba mít na paměti, že zaměstnavatel může půlhodinovou přestávku rozdělit, přičemž musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut. Což je tak pro překonání větší vzdálenosti dost limitující.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist