Nejen v českých politických vodách „zavládla Itálie“ jako z telenovely. I na území italské boty je pěkně dusno. Tamní bývalý předseda vlády, nejdéle působící politik a mediální magnát Silvio Berlusconi, se teď nejspíš potí ještě více než jeho český kolega Petr Nečas. Před několika dny byl totiž odsouzen k sedmi letům vězení a doživotnímu zákazu politické činnosti.

Původně vystudovaný právník poprvé zbohatl v šedesátých letech po založení stavební firmy, která získala zakázky na výstavbu převážné části milánského předměstí. Kontrakty, které firma získala, jsou často spojovány s Berlusconiho politickými kontakty. Často se mluví o jeho spojitosti s antikomunistickou zednářskou lóží Propaganda 2 nebo domluvách s tehdejším italským premiérem a bývalým spolužákem, Benedettem Craxim.

Berlusconi již přes patnáct let stojí v čele fotbalového klubu AC Milán a je považován za druhého nejbohatšího italského občana a největšího mediálního magnáta v Itálii. Vlastní několikery noviny, společnost Mediaset vlastnící více než deset televizních kanálů a majoritní podíl v dalších televizních institucích. Právě kvůli velkému podílu v italských médiích stál Berlusconi již několikrát před soudním tribunálem pro podezření z ovlivňování veřejného mínění ke svému politickému prospěchu.

Do vrcholné politiky Berlusconi vstoupil v roce 1994, kdy byl zvolen předsedou vlády. V pozici se udržel až do roku 2006, kdy jej ve volbách porazil ekonom Romano Prodi. Do premiérského křesla se však po dvou letech znovu vrátil. Ve stejném roce prosadil i kontroverzní zákon zabraňující stíhání předsedy vlády.

Poté, co v roce 2011 z ne příliš jasných důvodů odstoupil z premiérské pozice, si jej svět připomněl při prezidentských volbách v minulém roce. Berlusconi, v té době stíhaný v několika kauzách, se na jejich výsledku výrazně podílel skrze svou pravicovou stranu Lid svobody, která v současnosti Itálii vládne ve velké koalici s levicovou demokratickou stranou a středovou stranou předchozího premiéra Mária Montiho.

Berlusconi byl již v minulosti několikrát trestně stíhán ve věcech zpronevěry, daňových úniků, falšování účetnictví nebo spolčení s mafií. Jeho nejznámější aférou se potom stala kauza přezdívaná Rubygate a právě v této věci byl Berlusconi odsouzen.

Ve středu případu stojí nezletilá marocká tanečnice a prostitutka Tarima Mahrúgová přezdívaná Ruby, se kterou měl údajně Berlusconi mít sexuální styk při orgiích zvaných „bunga bunga“. Oba shodně tvrdí, že mezi nimi k sexuálnímu styku nedošlo. I přesto však byl Berlusconi na začátku týdne odsouzen k sedmi letům vězení a doživotnímu zákazu politické činnosti. Berlusconi trest nepřijímá a plánuje se odvolat. V médiích se již začaly objevovat spekulace o pádu italské vlády, která je podepřená právě Berlusconiho stranou.

_______________________________________________________________ 

Bottom line: Českou politiku s Berlusconim nespojují pouze návštěvy Mirka Topolánka v magnátově vile, ale taky mimo jiné přezdívka aféry Petra Nečase, Nagygate. Je to snad důvod k radosti?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist