Severní Korea/Pchjongjang – Jeden z nejvyšších prominentů Severní Koreji, strýc korejského vůdce Kim Čong-una, byl v prosinci 2013 odsouzen za velezradu a bezodkladně popraven. Tuto informaci odvysílalo jihokorejské rádio Free North Korea. Informaci o odsouzení a následné popravě poté potvrdila korejská tisková agentura KCNA. Ta o popraveném prominentovi také napsala, že to byl zrádce, který si budoval vlastní mocenskou základnu a chystal státní převrat. Na veřejnost se dostaly i hlavní body obžaloby.
Čang Song-tchek pocházel z obyčejné rodiny ze Severní Koreje. Během studia vysoké školy v Pchjongjangu se seznámil s Kim Kjong-hi, mladší sestrou dřívějšího vládce Kim Čong-ila. Její otec se vznikajícím vztahem nesouhlasil a chtěl, aby Čang opustil univerzitu a studoval jinde. To se však nestalo a Kim Kjong-hi na otci vymohla svolení k sňatku. Tak se Čang Song- tchek dostal do vyšších vrstev společnosti.
Na začátku 70. let vstoupil Čang do Korejské strany práce a začal stoupat výše po společenském žebříčku. Od počátku 90. let předsedal Ústřednímu výboru strany a po přelomu tisíciletí se stal jedním z nejvyšších představitelů Severní Koreje. Stal se ředitelem odboru, který dohlížel na ostatní odbory vojenství.
První z pádů a následný vzestup
V letech 2004 až 2006 byl Čang Song-tchek uklizen z veřejných míst. Agentura ČTK uvádí, že podle informací jihokorejské rozvědky byl Čang vězněn v domácím vězení v Pchjongjangu – hlavním městě Severní Koreje. ČTK dále uvádí, že možná podstoupil „pracovní převýchovu“ v ocelárnách. Dodnes není znám přesný důvod jeho odklizení z veřejnosti, podle analytiků je však možné, že ve svých rukou nashromáždil příliš velkou moc, píše ČTK.
V roce 2006 se vrátil zpět na veřejné posty a za rok od svého návratu se dostal do čela odborů spravujících policii a soudnictví. Čang se více ukazoval na veřejnosti, stále častěji po boku vůdce Kim Čong-ila, který ho s sebou bral na oficiální návštěvy po Severní Koreji. V roce 2009 se stal členem Komise národní obrany, a potvrdil tak své výsadní postavení. Klíčovou roli dostal v roce 2010, kdy byl jmenován náměstkem předsedy nejvyššího vojenského orgánu. Podle ČTK měl z této pozice zajistit hladký přesun moci z Kim Čong-ila na jeho syna Kim Čong-una.
Číslo dvě v Severní Koreji
Po smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila (17. prosince 2011) se stal Čang neoficiálním číslem dvě ve vedení Severní Koreje. Podle některých analytiků od té doby v Koreji vládl skrze Kim Čong-una právě Čang Song-tchek s manželkou. Čang byl od smrti Kim Čong-unova otce viděn na těch nejvyšších místech vedle Kim Čong-una, kterému měl pomáhat s upevněním moci. Vše se změnilo až tento měsíc.
„Byl zkorumpovaný, narkoman a sukničkář,“ prohlásila o Čangovi KLDR. Podle agentury AFP tvrdí oficiální korejská agentura KCNA, že Čang Song-tchek vedl kontrarevoluční frakci a dopustil se tak velezrady. KCNA vydala toto prohlášení několik dní poté, co přinesla jihokorejská rozvědka informace o sesazení Čanga a jeho dvou spolupracovníků. Ti byli podle rozvědky rovněž popraveni.
Do severokorejských médií se dostaly fotky Čang Song-tcheka při zatýkání na schůzi severokorejských prominentů. Ze schůze ho v poutech odvedli uniformovaní policisté. Podle ČTK je toto zveřejnění ponižujících fotek vysoce postavených straníků neobvyklé. Potvrzuje však, že Kim Čong-un pokračuje v upevňování své moci.
V pátek vydala korejská KCNA prohlášení o tom, že Čang a jeho skupina museli být zastaveni a Čangovy činy již nemohly být dále přehlíženy. Údajně budoval uvnitř strany vlastní okruh lidí, které pak dosazoval na nejvyšší posty, a upevnil tak svou moc. Dále měl prý nevhodné vztahy s různými ženami a byl „ovlivněn kapitalistickým způsobem života“, citovala KCNA agentura ČTK.
Jak zněla obžaloba
The Wall Street Journal zveřejnil hlavní body obžaloby, kterou KLDR vznesla proti Song-tchekovi, a za které byl odsouzen a následně popraven. Výňatek z této žaloby proti bývalé neoficiální dvojce Severní Koreje přeložil server ČTK: „... opovrženíhodný lidský odpad Čang, který je horší než pes, spáchal trojnásobně prokleté činy proradnosti, když zradil tak hlubokou důvěru a nejvřelejší otcovskou lásku, kterou mu projevovala strana a vůdce.
Snil fantastický sen, že se stane premiérem a ukořistí nejvyšší moc ve straně a státě. Čang se postaral, aby jeho odbor získal pod kontrolu hlavní ekonomické oblasti v zemi ve snaze ochromit (vládní) kabinet. Tímto způsobem pletichařil, aby zahnal ekonomiku země a životy lidí do nekontrolovatelné katastrofy.
Čang pod různými záminkami získával finanční fondy, které nezbytně potřeboval pro uspokojení své politické chamtivosti, a zabředl do nepravostí a korupce. Zaséval tím nákazu zahálky, lehkomyslnosti a nedisciplinovanosti do naší společnosti. Vpustil do naší společnosti dekadentní kapitalistický životní styl, když distribuoval všechny druhy pornografických snímků mezi své důvěrníky od roku 2009. Vedl nemravný, zkažený život a hýřil penězi, kamkoli se pohnul.
Čang byl tak bezhlavě opojený touhou po moci, že se neustále snažil natáhnout svá chapadla dokonce i do Lidové armády s bláhovou představou, že se mu podaří uskutečnit státní převrat, pokud mobilizuje armádu."
Poslední odstavec prohlášení: „Zvláštní vojenský tribunál ministerstva státní bezpečnosti KLDR potvrdil, že státní podvratná činnost, o kterou se pokusil obviněný Čang s cílem svrhnout moc lidu KLDR ideologickým spojením s nepřáteli, je zločin trestný na základě paragrafu 60 trestního zákona KLDR. Rozhodně ho odsoudil jako podlého politického kariéristu, podvodníka a zrádce navěky ve jménu revoluce a lidu. Rozhodl, že bude odsouzen k trestu smrti. Toto rozhodnutí bylo bezodkladně vykonáno."
Bottom line: Jaký je váš názor na dění v Severní Koreji?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist