Centrum zahraničních studií (CZS) v Brně nabízí studentům a pedagogům možnosti zahraničních studijních programů, kterými si mohou ozvláštnit své studium či práci a vylepšit životopis. Které programy vás zaujmou a jaká kritéria musíte splňovat v případě jejich výběru?
CEEPUS III
CEEPUS III je středoevropský univerzitní výměnný program. Zaměřuje se na regionální spolupráci univerzit v rámci budování mobilních sítí jako základů pro společné programy. Platí od roku 2011 do roku 2018.
Do programu jsou zapojeny tyto země: Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Makedonie, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko a spolupracuje i Priština-Kosovo.
K tomu, abyste se mohli ucházet o místo v programu, musíte splňovat několik podmínek. Předně musíte mít ukončený minimálně druhý semestr prezenčního bakalářského studia nebo být vysokoškolskými pedagogy. Zapojit se do programu lze dvojím způsobem; buď v rámci vlastní vysoké školy, kde také vyhledáte kontaktní osobu podílející se na programu, anebo se přihlásíte samostatně jako tzv. freemover. Přednost ovšem mají aktivity v rámci sítě VŠ. Mobility se mohou zúčastnit pouze studenti prezenčního studia.
Věková hranice uchazeče nesmí přesáhnout 35 let a uchazeč zároveň nesmí žádat o stipendium do země vlastního státního občanství. Program navíc neposkytuje stipendia pro výzkum, výjimkou však mohou být doktorské či diplomové práce nebo stipendium za účelem praktického výcviku.
Posledním bodem je samotné vyplnění přihlášky. Termíny jejich odevzdání na mobility uskutečňované v rámci sítí jsou 15. června pro následující podzimní semestr a 30. října pro následující jarní semestr. Freemover má termín 30. listopadu.
Výše stipendia, které je možné obdržet, závisí na cílové zemi a postačí na pokrytí všech běžných životních nákladů.
ISEP (International Student Exchange Program)
ISEP je nezisková organizace, která nabízí studentům Masarykovy univerzity možnost vycestovat až na jeden akademický rok do zahraničí a strávit jej na některé z více než 150 univerzit v USA nebo na desítkách dalších univerzit ve více než 50 zemích světa. Pokud se rozhodnete pro studium ve Spojených státech, lze na něj rovněž navázat stejně dlouhou pracovní stáží nazvanou Academic Training, která vám zajistí legální práci v USA, a to v oboru vašeho studia.
Program se týká Kanady, Latinské Ameriky, Asie, Afriky a Austrálie. Masarykova univerzita nepodporuje v rámci programu studium na evropských univerzitách.
Lze se zúčastnit pouze jednou, a mohou tak učinit studenti bakalářských a magisterských oborů. Student musí v době podání přihlášky navštěvovat minimálně druhý ročník bakalářského studia.
Nejdříve je nutno vyplnit elektronickou přihlášku, ve které si navolíte nanejvýš deset škol, na kterých byste chtěli studovat. Napíšete motivační dopis (pokud jste si zvolili více škol, píšete maximálně tři dopisy na první tři univerzity ve vašem seznamu), ve kterém sami sebe představíte a vysvětlíte, jaké podněty vás vedly ke studiu v zahraniční a jaké cíle si kladete právě ve vámi zvolené zemi. V akademickém motivačním dopise potom uvedete, proč jsou právě tyto instituce vhodné pro vaše studium.
Znalost cizího jazyka nedokládáte pouze napsáním motivačního dopisu, ale také jazykovým certifikátem (TOEFL, IELTS, CAE) nebo studiem oboru na Masarykově univerzitě. Další alternativou je absolvovat zkoušky pořádané CZS, které odpovídají mezinárodní jazykové úrovni B2.
Na závěr bude ještě přiložen doporučující dopis od vyučujícího Masarykovy univerzity a výpis známek za všechna studijní období. Při hodnocení přihlášky se klade největší důraz na oba druhy motivačních dopisů a na patřičnou znalost jazyka.
Vybraní studenti budou pozváni na osobní pohovor v angličtině, popřípadě v jazyce vybraného studia. Ti, kteří postoupí do dalšího kola, vyplní papírovou přihlášku ISEP, která musí být odevzdána do dvou týdnů od úspěšného výběrového řízení v prvním kole.
V rámci finančních podmínek nabízí hostitelská instituce prominutí školného, denní studium, které bude započítáno do studia na Masarykově univerzitě, a uhrazení ubytování a stravování, případně stipendium na jejich úhradu.
AKTION
AKTION Česká republika – Rakousko je program, který podporuje bilaterální spolupráci ve vzdělání a vědě v terciárním sektoru. Funguje od roku 1992 jako společný program ministerstev školství obou zemí.
Druhy stipendií
Stipendia se dělí do několika skupin. Semestrální stipendia a krátkodobá výzkumná stipendia jsou zacílena na studenty magisterských či doktorských programů a akademické pracovníky. Studentům jsou určena pro přípravu diplomové nebo disertační práce, vysokoškolským učitelům pro krátké výzkumné pobyty. Semestrální stipendia mohou trvat od jednoho do pěti měsíců, výzkumné pobyty nejvýše do tří měsíců. Věková hranice účastníků je 35 let. Žádosti se podávají do 15. března pro zimní semestr, do 31. října pro letní semestr.
Další skupinou jsou stipendia pro vysokoškolské učitele za účelem výzkumného pobytu. Věková hranice je zde posunuta na 60 let a doba trvání pobytu je jeden měsíc. Termíny odevzdání žádostí jsou 15. květen a 30. listopad.
Stipendia pro zpracování disertační práce v tandemu jsou vyčleněna výhradně pro studenty doktorských studijních programů a fungují pro zpracování disertační práce v tandemu, to znamená, že se na nich bude podílet jeden student z ČR a jeden z Rakouska. Věková hranice je tu opět 35 let a doba trvání je jeden až pět měsíců v jednom akademickém roce (celková doba projektu je až dva roky, přičemž žádost o stipendium musí být součástí návrhu projektu). Termín pro podávání žádostí je 15. duben na následující dva akademické roky.
Posledním druhem stipendií programu AKTION jsou habilitační stipendia pro post-doktorandy za účelem zpracování jejich habilitačních prací. Věková hranice není přesně určena, zájemci se však musí přihlásit do deseti let po obhajobě disertační práce. Post-doktorandi mají možnost vycestovat na šest měsíců. Zažádat o místo v programu si musí do 15. března.
Stipendisté programu AKTION i dalších programů, které jsou financovány ze státních prostředků, jsou v Rakousku osvobozeni od všech poplatků za studium a nemusí platit školné v žádné formě.
Bottom line: Domníváte se, že by každý student měl alespoň jednou za dobu svého studia vycestovat do zahraničí? Co pro vás při výběru studijního programu hraje největší roli?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist