Procházky po historii česko-německo-židovského soužití, migranti vyučující na českých školách cizí jazyky, semináře pro učitele a úředníky nebo možnost dopisovat si se stejně starým studentem na druhé straně zeměkoule. To jsou jen některé z aktivit Multikulturního centra Praha, které už brzo vstoupí do své čtvrté pětiletky. Jeho ředitelka Romana Vylitová bilancuje uplynulé roky a představuje plány do budoucna.

Kdy Multikulturní centrum Praha vzniklo?

Multikulturní centrum Praha (MKC) vzniklo v roce 1999. Letos na podzim tedy oslaví 15 let své existence. Za tu dobu jsme vytvořili celou řadu kulturních, osvětových a vzdělávacích akcí, vydali desítky publikací, analýz, výzkumů, článků nebo připomínkovali nový cizinecký zákon.

Jaké projekty připravuje?

V současné době chystáme multikulturní procházky Prahou po místech, kde společně žili česko-němečtí židé a také procházky zaměřené na konflikty spojené s novodobou výstavbou a životem původních obyvatel. Kromě toho dokončujeme nové webové stránky věnované nostrifikaci (uznání v ČR, pozn. red.) diplomů migrantů žijících v naší zemi. Snažíme se připravit metodiku pro úředníky místních samospráv o tom, jak podpořit integraci cizinců. V našem mezinárodním projektu pro partnerství škol si mohou žáci dopisovat se svými vrstevníky z Indie a Nepálu a zároveň se vzdělávat a zjišťovat, co všechno s nimi mají společného.

Pro koho jsou projekty určeny?

Vzděláváme učitele základních a středních škol, úředníky místních samospráv, poskytujeme informace odborníkům na migraci i pracovníkům z neziskového sektoru. Naše akce jsou určeny také široké veřejnosti.

Mohou se do projektů nebo i organizace samotného MKC zapojit i čeští studenti nebo další zájemci z řad veřejnosti?

Každoročně nabízíme stáž desítkám studentů. Při větších veřejných akcích uvítáme pomoc dobrovolníků, například s roznášením letáčků, asistencí hostům, s organizací akce nebo její propagací.

Zkuste jít po ulici s kasičkou a chtít příspěvek na menšiny a cizince

Jakým způsobem je MKC financováno?

Jsme nezisková organizace a peníze na svůj provoz si musíme shánět sami. Většinou z grantů, od nadací, ze státního rozpočtu, operačních fondů Evropské unie nebo veřejných zakázek. Individuální dárcovství je v našem případě téměř nemožné. Zkuste jít po ulici s kasičkou a říkat, ať lidé přispějí na menšiny a cizince. Přesto nám každoročně několik takových dárců přispívá, někteří i pravidelně, za což jsme vděční.

Co považujete za zatím největší úspěch, a co se naopak nepovedlo?

Naše webové stránky mají čtenost přes tisíc přístupů denně. Je to respektovaný portál mezi odborníky, novináři i veřejností.

Jak se na činnost MKC dívají právě imigranti nebo cizinci dlouhodobě žijící v ČR? 

Nedávno jsme ve spolupráci s migranty realizovali série školení na středních odborných školách a učilištích, ve kterých vystupovali cizinci jako lektoři. Díky kvalitní metodice seminářů a díky tomu, že migranti byli jejich vrstevníci a žáci měli možnost je lépe poznat a ptát se jich na cokoliv, se nám podařilo u žáků zbořit zažité stereotypy. Někteří poprvé v životě začali být ochotni uvažovat o tom, že jsou si i přes rozdílnou národnost hodně podobní a mají si co říct, což si předtím neuvědomovali.


Bottom line: Jak se díváte na fenomén multikulturalismu?

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist