Vážená tazatelko,
zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Tato přestávka může být rozdělena, ale aspoň jedna její část, musí činit nejméně 15 min. Uvedené vyplývá z ustanovení § 88 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, od kterého se lze, v souladu s ustanovením § 4a ve spojení s ustanovením § 363, odchýlit jen ve prospěch zaměstnance.
Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby, neboť je považována za dobu odpočinku, nikoliv za pracovní dobu. Zaměstnavatel čas, kdy zaměstnanci čerpá přestávku na jídlo a oddech, určuje.
Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo. Jedná se o pracoviště, které z důvodu technologického či provozního neumožňuje přerušit práci, kde nelze zajistit vystřídání zaměstnance v době přestávky bez přerušení provozu nebo práce. Na takovém pracovišti má zaměstnanec právo na přiměřenou dobu pro oddech a jídlo, která se započítává do pracovní doby. Délku přiměřené doby však zákoník práce neurčuje.
Podle názoru Ústavního soudu vyjádřeného v rozhodnutí ze dne 16. 9. 2010 sp. zn. III. ÚS 2387/10 „každá směna je samostatnou organizační a časovou jednotkou práce, v jejímž průběhu má každý zaměstnavatel povinnost poskytovat zaměstnanci přestávku, přičemž není rozhodující, o jaký provoz se jedná (přetržitý nebo nepřetržitý). Jestli má zaměstnanec možnost práci přerušit a přestávku čerpat, nezáleží na charakteru provozu, ale na vlastní povaze vykonávané práce.“
V dotazovaném případě se jedná o práci, která nemůže být přerušena pouze občasně – v době čerpání dovolené nebo v případě nemoci kolegyně. Jedná se o mimořádnou situaci, kdy zaměstnanec přestávku čerpat nemůže, ačkoliv ji za normálních okolností má. V takovém případě má zaměstnanec právo na přiměřenou dobu pro oddech a jídlo, která se započítává do pracovní doby.
Podle zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce hrozí zaměstnavateli, který by u prací, které nemohou být přerušeny, odečetl z pracovní doby přestávku na jídlo a oddech, pokuta do výše 2 000 000 Kč.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist