Systémy pro plánování podnikových zdrojů se ubírají podobným směrem jako ostatní podnikový software - přidává se propojení s mobilními platformami a sociálními sítěmi, trendem je cloud. Režim SaaS (software jako služba) by měl díky jednoduššímu nasazení i údržbě zpřístupnit ERP systémy rovněž menším firmám; až dosud se jednalo o jednu z konkurenčních výhod především velkých podniků. Cloudová podoba ERP nevyžaduje tak velké vstupní náklady.

Podle prognózy americké analytické společnosti Panorama Consulting se bude také zvyšovat rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými implementacemi ERP systémů. Jak toto tvrzení přesně chápat?

Nasazení ERP systému někdy selže, častější je ovšem případ "poloprovozu", kdy se některé funkce nepodaří uvést do provozu; chyba může být i na straně zákazníka, když není schopen novému řešení přizpůsobit své další procesy. Ve všech těchto případech pak sice ERP systém funguje, nepřináší ale očekávaný přínos. Eric Kimberling z Panorama Consulting tvrdí, že rozdíly mezi úspěšnými a neúspěšnými implementacemi se budou prohlubovat. Správně nasazený ERP systém by podle něj měl mj. umožňovat efektivní řízení projektů i organizačních změn a reinženýring obchodních procesů.

 

ERP v náručí IT oddělení

V posledních letech podniky mezi ERP systémy prakticky nemigrovaly, což je vzhledem k obtížnosti procesu celkem pochopitelné. Stávající hráči (Oracle, Microsoft, QAD apod. nicméně v různých oborech typu výrobních firem mají významný podíl i jiní dodavatelé a totéž platí i lokálně) si udržují svoji pozici, nicméně rostou např. firmy Salesforce a Workday - především tam, kde se řešení tohoto implementuje poprvé. Prognóza tuzemské společnosti J.K.R. předpovídá postupující konsolidaci ERP trhu i lokálně. Hlavní ERP systémy jsou dnes do značné míry monolitické, bez přílišné vazby na aplikace třetích stran. Možná ale opět poroste důraz na integraci aplikací a architekturu, která v maximální míře podporuje příslušná rozhraní.

 

ERP i uživatelsky přívětivý

V oblasti bezpečnosti pak řada analýz upozorňuje, že i ERP systémy mohou představovat jednu z rizikových oblastí. Jedná se zde mj. o problém kompetencí, kdy tato aplikace má často vlastní správce a nevztahuje se na ně např. automatizovaný systém pro distribuci bezpečnostních aktualizací. Má to své důvody, do funkčního produkčního prostředí raději nikdo nezasahuje, důsledkem ale mohou být bezpečnostní rizika včetně nesplnění požadavků na soulad s předpisy - ať už přímo kvůli legislativě, dodržení jiných norem/regulací, auditu apod.


Článek byl publikován v ICT revue 3/2016.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist