Společnosti Microsoft a Facebook oznámily, že plánují společně zprovoznit nové transatlantické podmořské datové propojení. Projekt s názvem MAREA spojí Spojené státy s Evropou. Přesněji řečeno, propojí stát Virginie se Španělskem. Vedení o délce 6600 kilometrů bude provozovat firma Telxius, která patří do španělské telekomunikační skupiny Telefónica.

„MAREA bude podmořský kabel s nejvyšší kapacitou, který kdy byl přes Atlantik položen. Skládá se z osmi párů vláken a počáteční kapacita by měla dosáhnout 160Tbps. Kabel povede z Virginia Beach do Bilbaa ve Španělsku a pak přes síťové uzly dál do Evropy, Afriky, Střední Východě až do Asie. Trasa kabelu vede jižně od stávajících transatlantických kabelových systémů. Právě toto fyzické oddělené od stávajících kabelů pomáhá zajistit odolnější a spolehlivější připojení pro naše zákazníky ve Spojených státech, Evropě i mimo ni," uvádí Microsoft Server a Cloud Platform Team.

Podobné vysokorychlostní spojení pro rychle rostoucí provoz na internetu se připravuje i přes Tichý oceán. Americká společnost Google se před dvěma lety dohodla s pěti asijskými firmami na výstavbě a provozování kabelové sítě mezi USA a Japonskem. Investice do tohoto projektu se odhaduje na zhruba 300 milionů dolarů (7,3 miliardy Kč).

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist