EMC má za sebou bohatou historii. Jak moc lze tento brand považovat za "historický" ve světle nedávné akvizice společností Dell? Je v tuto chvíli výhled z vašeho pohledu nejistý?
Ale ne, on je docela jistý. EMC má již letitou historii sahající až do roku 1979. Během následujících dvou dekád se z ní stala firma, která prakticky určovala trendy, jak bude vypadat oblast zálohování, práce s daty nebo obchodní kontinuity založené na datech a do budoucna i oblast analytiky. To ale není vše. EMC si uvědomilo také budoucí trendy v oblasti datových center a rozhodlo se uskutečnit řadu akvizic v oblasti serverových či výpočetních technologií. Například v roce 2004 se uskutečnilo převzetí firmy VMware s její virtualizační platformou, která se stala standardem pro zákazníky, kteří budují menší, velká i doslova obří datová centra. Velmi zajímavou akvizicí směřující do oblasti mobilních či agilních aplikací byl Pivotal, což je služba typu Platform as a Service, na které dnes vyvíjíme pro tak velké brandy, jako je Tesla, Uber, Netflix atd. Od čistě hardwarového výrobce jsme se tak dostali mezi přední technologické lídry v oblasti, kterou dnes nazýváme digitální revolucí či transformací. A právě proto jsme se stali velice zajímavým subjektem k akvizici a ocitli se v hledáčku řady společností. A také v hledáčku Michaela Della, který hledal pro Dell nějaký budoucí směr, snažil se nastavit a ukotvit budoucnost své firmy. A smysl dávalo právě toto spojení.
Vystudoval MBA na LIGS University v Praze, je absolventem Střední průmyslové školy elektrotechnické, obor energetika. V EMC pracuje od března roku 2014, na pozici oblastního ředitele české a slovenské pobočky. Dříve zastával manažerské pozice v telekomunikačních firmách jako British Telecom Global Services nebo Aliatel. Před příchodem do EMC sedm let pracoval v Hewlett-Packard jako místní ředitel divize HP Industry Standard Servers & HP Storage. Ve volném čase rád sportuje, ať už jde o lyžování nebo jízdu na horském kole.
Budoucnost je tedy jasná. Dnes již nejsme Dell a EMC, jsme Dell EMC pod hlavičkou Dell Technologies. Jsme firma, která nabízí zákazníkům odpověď na digitální revoluci a digitální transformaci. Například v oblasti datových center, kde jsme po spojení schopni zákazníkům nabídnout jak infrastrukturu z pohledu diskových polí, zálohování, archivace a ovládacího softwaru, tak i kompletní výpočetní infrastrukturu v oblasti serverů a sítí.
Jak se akvizice odrazí v portfoliu produktů? Máte pocit, že se budou dosavadní portfolia obou společností spíše doplňovat, nebo se budou naopak prolínat a výrazněji si konkurovat?
Obě portfolia se jednoznačně doplňují. V určité výseči se samozřejmě překrývají, ale jde o pozitivní překryv, nikoliv kontraproduktivní. Když bych citoval samotného Michaela Della, vždy je lepší mít v portfoliu produkty, které se mírně překrývají, než kdyby v něm daný produkt chyběl.
Ten konkrétní překryv se týká prakticky jen dvou až tří produktů v oblasti úložných řešení střední třídy. Z pohledu větších až velmi rozsáhlých datových center jde však o nepodstatnou záležitost. Jde spíše o to, jak vidíme budoucnost architektury. A my ji dnes jako Dell EMC vidíme spíše v oblasti konvergované či hyperkonvergované infrastruktury. Tedy takové, která je plně automatizovaná, tvořená automatizovanými bloky, racky nebo "raily". Je přitom úplně jedno, jestli je v rámci ní nasazeno starší úložiště střední třídy EMC nebo Dellu. Kromě toho navíc budoucnost vidíme v softwarově definované architektuře. Tedy když to maximálně zjednoduším: Z pohledu zákazníka, který staví datové centrum, je vlastně úplně jedno, jaký konkrétní kus hardwaru v datovém centru má, onen zásadní rozdíl, logiku a "chytrost" vytváří software.
Dá se očekávat, že storage produkty Dellu budete pozicovat jako alternativy pro cenově citlivé zákazníky, zatímco produkty z linie EMC budete nabízet jako špičková řešení pro náročné zákazníky?
Pro nás je podstatné nabídnout zákazníkovi přidanou hodnotu. Samozřejmě za akceptovatelnou cenu. Pokud ji nalezneme v produktu původně z laboratoře Dellu - a zákazník v něm tu hodnotu uvidí také, pak dodáme tento systém. Je to spíše otázka pozicování produktů do určitých segmentů. A právě v tom vidím velkou přidanou hodnotu celého spojení.
EMC vždy primárně obsluhovalo spíše vyšší podnikový segment - banky, telekomunikační operátory, státní správu. Máme i produkty pro střední trh a nebyli jsme schopni úplně efektivně oslovit, bráno z pohledu cenové nabídky, např. trh SMB. A to se mění tím, že dostáváme do rukou produkty, které tomuto segmentu odpovídají a přitom zákazníkovi dají patřičnou přidanou hodnotu.
Velký prostor vidím například v možnostech kombinace. Komplexnější konfigurace pro větší zákazníky vypadá často tak, že využívají dvě hlavní (core) disková pole a ta pro určité typy pracovních úloh potřebují v rámci infrastruktury doplnit o určitý typ "menšího" zařízení, takže jsme schopni zkombinovat highendová pole EMC Vmax s produkty Compellent či EqualLogic. Navíc všechny tyto produkty jsou v současnosti dostupné ve variantě klasické (s rotačními disky) či hybridní, tak plně flashové variantě (tedy kompletně osazené flash disky).
Jak podle vás současná podoba a rozvoj portfolia produktů koresponduje s hlavními trendy na trhu?
Dnešní trend, bavíme-li se o době digitální transformace, spočívá v tom, že se objevují miliony, nebo možná miliardy aplikací a miliardy uživatelů k nim chtějí přistupovat kdykoliv, jakkoliv, odkudkoliv. Trend je v mobilitě, v používání aplikací třetí platformy. A tomu musí být přizpůsobena infrastruktura, která běh těchto aplikací zabezpečuje a tvoří jakousi loď, na které pluje základ nezbytný pro to, abychom si dnes mohli klepnout na aplikaci Uberu, Airbnb nebo čehokoliv dalšího.
Tato infrastruktura musí být moderní, automatizovaná, proto z technologického hlediska mluvíme především o hyperkonvergované infrastruktuře. Ta je pak podpořená světem flashových technologií, které zabezpečí výkon, kapacitu a vysoce škálovatelnou architekturu.
Co je podle vás rozhodujícím kritériem pro nasazení flashových technologií?
Rozhodující je výkon. Jestliže budete chtít například na letišti zavést biometrický systém pro rozpoznávání obličeje, lze si těžko představit, že pod ním poběží masivní úložiště s rotačními disky s obrovskou kapacitou, ale nízkým výkonem. Ruch na letišti je enormní, přitom ale stále potřebujete zajistit odezvu v milisekundách.
Flashové technologie navíc hrají podstatnou roli v oblastech, jako jsou aplikace pro IoT, analytiku a big data atd. Zde hrají významnou roli produkty, které v sobě mají vestavěnu analytickou inteligenci, tzn. zařízení, která jsou již nativně, sama o sobě schopna vykonávat určité analytické funkce, díky kterým zjednodušují práci s daty, a navíc mají architekturu přizpůsobenou například pro analýzu obrazových dat, která jsou sbírána z kamerového systému na letišti, nebo třeba zvukových záznamů apod. A to vše prakticky v reálném čase.
Velkým trendem je také IoT, jak se vidíte ve světě propojených věcí?
Podle predikcí bude do 15 let připojených do internetu až 200 miliard zařízení - to je 25krát víc, než kolik je dnes lidí na planetě. Budou s vámi komunikovat, nabízet, usnadňovat (pevně věřím, že ne ztěžovat) život - a přitom generovat obrovské množství dat. A spojení Dellu s EMC je pro podporu tohoto trendu výhodné už z pohledu nabídky kompletní infrastruktury. Potřebujete nejen disková pole pro ukládání a zpracování dat, ale také výpočetní výkon či síťové prvky pro datové centrum zajišťující analytiku. Potřebujete platformu pro sběrače dat, což je právě parketa Dellu, analytiku, kterou přinášíme my, a nakonec také stabilitu, kterou celá společnost po nedávném spojení má.
Jak se daří tyto vize a koncepty prosazovat v Česku, kde byla adopce flashových řešení dosud poměrně pomalá? Jak velký podíl mají flashové technologie dnes?
Tady musím především říci, že jeden z hlavních faktorů jsou výrobní ceny. A právě rok 2016 je zajímavý z toho pohledu, že náklady na výrobu klasických rotačních disků v porovnání s náklady na výrobu flash disků se protnuly. To znamená, že dnes pokud nejsou stejné, jsou výrobní náklady na flash disky levnější.Trend do budoucna je tedy jasný. Výroba flashových disků bude levnější a pro zákazníky tak bude levnější i nákupní cena. A to při zachování přidané hodnoty flash technologií v podobě výkonu, kapacity a také jednoduchosti, kdy z pohledu poruchovosti jsou zařízení postavená na flashové architektuře méně náročná. Nezanedbatelné jsou i úspory spojené s nižší spotřebou energie a menší prostorové náročnosti. Společnost EMC přinesla do dnešní Dell EMC unikátní produkt XtremIO, založený na harmonickém propojení deduplikace a komprese, práci s datovými kopiemi a scale-out architektuře a je vhodný pro zákazníky, kteří chtějí například zlevnit provoz svých rozsáhlých legacy aplikací (Oracle, SAP, apod.).
Rozhovor byl publikován v ICT revue 11/2016.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist