Vážený tazateli,
odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku přísluší výhradně zaměstnanci, u kterého dochází k rozvázání pracovního poměru dohodou nebo výpovědí ze strany zaměstnavatele z následujících důvodů uvedených v ustanovení § 52 písm. d) zákoníku práce: nesmí-li zaměstnanec dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li nejvyšší přípustné expozice.
Zdravotní nezpůsobilost zaměstnance nadále konat dosavadní práci musí být zachycena v lékařském posudku vydaném poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo v rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává. S poskytovatelem pracovnělékařských služeb má zaměstnavatel uzavřenou písemnou smlouvu. Volba konkrétního poskytovatele je volbou zaměstnavatele, nikoliv zaměstnance, který je povinen ji absolvovat.
Podle důvodové zprávy je lékařský posudek dobrozdání o zdravotním stavu posuzované osoby. Lékařský posudek není závazný pro zaměstnance ani zaměstnavatele (ani pro soud), nezakládá práva a povinnosti, a proto paradoxně nenaplňuje požadavky stanovené zákonem pro výpověď dle § 52 písm. d), je však nezbytným podkladem pro zaměstnavatele a jeho postup. Dojde-li k žalobě o neplatnosti rozvázání pracovního poměru, bude soud pravděpodobně vycházet i z dalších důkazů prokazujících zdravotní stav zaměstnance v době doručení výpovědi.
Dle ustanovení § 55 odst. 1 písm. b) zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách je zaměstnavatel povinen při zařazování zaměstnanců k práci postupovat podle závěrů lékařských posudků o jejich zdravotní způsobilosti.
Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou vhodnou práci, vyžaduje-li to zdravotní stav zaměstnance. Nelze-li zaměstnance převést v rámci pracovní smlouvy, je možné ho převést i na práci jiného druhu, než byl sjednán v pracovní smlouvě, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil. Při převedení je zaměstnavatel povinen přihlížet k vhodnosti práce pro zaměstnance, k jeho zdravotnímu stavu, schopnostem a pokud možno kvalifikaci. V případě, že zaměstnavatel takovou práci nemá, je to výpovědním důvodem.
Jedná-li se o nepříznivý zdravotní stav z jiných důvodu, než jsou uvedeny v § 52 písm. d), a takový zdravotní stav trvá déle než rok, je to výpovědním důvodem dle § 52 písm. e), avšak v takové situaci nemá zaměstnanec nárok na odstupné.
Nepříznivý zdravotní stav sám o sobě není důvodem k rozvázání pracovního poměru.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist