Vážená tazatelko,
doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru může být opakována nejvýše dvakrát. Maximální doba, kterou připouští zákon pro pracovní poměr na dobu určitou, je tedy celkově 9 let. Dobu jeho trvání lze sjednat i kratší než 3 roky, vždy však musí být zachováno pravidlo, že pracovní poměr na dobu určitou je možné opakovat nejvíce dvakrát. Například pracovní poměr s dobou trvání 1 roku je dvakrát prodlužován o další rok. Po uplynutí 3 let od vzniku takového pracovního poměru jej nelze dále prodlužovat.
Údaj o týdenní pracovní době lze změnit dohodu smluvních stran o změně obsahu pracovního poměru pouze dodatkem k pracovní smlouvě. I v případě nové pracovní smlouvy se možnost pro prodlužovaní pracovního poměru neobnovuje.
Zákon přímo stanoví, že k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami se nepřihlíží až po uplynutí tří let od jeho skončení.
Sjedná-li zaměstnavatel se zaměstnancem trvání pracovního poměru na dobu určitou v rozporu se zákoníkem práce, a před uplynutím sjednané doby zaměstnanec písemně oznámí, že trvá na dalším zaměstnávání, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.
Zaměstnanec i zaměstnavatel se mohou žalobou domáhat určení, zda byly podmínky pro sjednání pracovního poměru na dobu určitou splněny či nikoliv, a to do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist