Dne 17. dubna letošního roku se podvanácté v historii slavil Světový den Malbecu – Malbec World Day. Svátek vznikl na popud vinařů z Argentiny, kteří celosvětově prodají většinu vín této odrůdy. Největší vinařská země Jižní Ameriky s úctyhodnými 225 tisíci hektarů vinic nabízí milovníkům vín skvělou kvalitu vín za dostupné ceny. Z argentinských vinařských oblastí se v posledních letech nejvíce mluví o vysoko položeném údolí Uco. Unikátní klima a terroir, který nenajdete nikde jinde na světě, dává vzniknout skvělým vínům odrůd Malbec, Pinot noir nebo Chardonnay.
Malbec v hlavní roli
Réva se dostala do Argentiny díky misionářům v roce 1557 a centrem jejího pěstování se od samého počátku stalo okolí města Mendoza. Velký rozvoj vinařství nastal v první polovině 19. století, kdy do země zamířili migranti z Evropy, zejména Francie, Itálie a Španělska. Spolu s nimi dorazily i tradiční evropské odrůdy. V bílých vínech je dnes symbolem Argentiny odrůda Torrontés, v červených pak původem francouzská odrůda Malbec.
V Argentině jsou dnes vysazeny zhruba tři čtvrtiny světového Malbecu. Ještě před 30 lety se tam z něj ale dělala spíše jednoduchá vína pro běžnou konzumaci. V 70. a 80. letech se v zemi kompletně proměnily preference místních konzumentů. Zatímco na začátku tvořila červená vína 75 procent spotřeby, během krátké doby stejný podíl obsadila vína bílá. Malbec byl ve velké míře vyklučen ve prospěch populárnějších bílých odrůd, z původních 50 tisíc hektarů vinic odrůda spadla na pětinové zastoupení.
Do popředí zájmu se Malbec začal dostávat až v 90. letech minulého století. Objevily se nové vinařské projekty a první zajímavější vína této odrůdy a někteří vinaři si začali uvědomovat, že by Malbec mohl být tím, co je odliší od zbytku světa. Byla to také doba, kdy začali v Argentině působit mezinárodní konzultanti a poradci jako Paul Hobbs, Francois Lurton nebo Michel Rolland, kteří vinařství obohatili o nejnovější znalosti ohledně výroby kvalitních vín.
V dnešní době lze na Malbec narazit prakticky ve všech hlavních vinařských regionech Argentiny, ale nejvíc dominuje v Mendoze. V roce 1993 bylo v Argentině vysazeno necelých 10 tisíc hektarů Malbecu, dnes je to něco kolem 40 tisíc hektarů z celkových 225 tisíc hektarů vinic v zemi.
Srdce regionu Mendoza
Hodně se v posledních letech mluví o Malbecu z souvislosti s unikátním terroirem v údolí Uco. To leží zhruba 80 kilometrů jihozápadně od města Mendoza. Je tedy součástí stejnojmenného vinařského regionu, ve kterém vzniká většina argentinských vín. Vinaři v Argentině jsou si ale stále více vědomi rozdílů jednotlivých podoblastí Mendozy, a proto postupně vznikají zóny jako údolí Uco. Tady vznikají některá z nejkvalitnějších a nejprestižnějších vín Argentiny.
Malbec – 40 000 hektarů
Cereza Rosé – 29 000 hektarů
Bonarda – 19 000 hektarů
Criolla Grande – 16 000 hektarů
Cabernet Sauvignon – 15 000 hektarů
Syrah – 13 000 hektarů
Pedro Ximenez – 11 000 hektarů
Torrontes Riojano – 8000 hektarů
Moscatel Rosado – 7000 hektarů
Chardonnay – 6000 hektarů
O významu a popularitě údolí Uco svědčí i fakt, že výměra zdejších vinic se z 16 800 hektarů v roce 2005 navýšila na současných 28 500 hektarů. Jen pro představu, Uco tak dnes tvoří pětinu vinařské produkce regionu Mendoza. Každá pátá láhev vína z Mendozy pochází právě odsud.
Co tvoří zdejší unikátní podmínky pro dozrávání vín? V první řadě je to nadmořská výška. Réva v údolí Uco dozrává z našeho pohledu v těžko představitelné výšce 900 až 1500 metrů nad mořem. Klima je tu kontinentální, tedy s velmi horkým létem a studenou zimou. Vysoká nadmořská výška má samozřejmě vliv na zmírnění vysokých teplot v letních měsících, které mohou být z pohledu optimálního dozrávání problematické. S každými 150 metry nadmořské výšky se teplota snižuje o jeden stupeň Celsia. Typický je pro oblast nedostatek srážek, vinaři tedy musí pro zavlažování vinic používat vodu z tajících ledovců okolních horských výběžků.
K velké variabilitě vín z údolí Uco přispívá i pestrý půdní profil této vinařské oblasti. Ve zdejší, často kamenité půdě najdete různý podíl písku, vápence, ale i jílu. Každá z částí údolí má své specifické kombinace a vinařství provádí průzkumy s cílem maximálně pochopit charakter svých vinic.
Vinaři v údolí Uco se věnují zejména pěstování modrých odrůd. Ve vinicích samozřejmě převládá odrůda Malbec, kterou doplňují Cabernet Sauvignon, Syrah nebo Pinot noir. Červená vína z údolí Uco jsou vybavena dobrou koncentrací chutí, jsou vyvážená a nechybí jim ani typická svěžest. Vyšší kyselina je i poznávacím znakem místních bílých vín. Vinaři pro ně používají zejména odrůdy Chardonnay, Sauvignon blanc, Semillon nebo Viognier.
Jednou z vycházejících hvězd v rámci údolí Uco je vinařství DiamAndes. Bylo založeno v roce 2005 rodinou Bonnie, která v Bordeaux vlastní prestižní vinařství Château Malartic-Lagravière (Grand Cru Classé z Graves) a Château Gazin Rocquencourt (Pessac-Léognan). Moderní vinařství funguje na gravitačním principu a je obklopeno 130 hektary vinic, z nichž velká část je věnována odrůdě Malbec. Dalšími pěstovanými odrůdami jsou Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Syrah, Merlot a Petit Verdot, z bílých odrůd Chardonnay a Viognier.
Od roku 2019 je vinařství v procesu biocertifikace. Bodega DiamAndes těží z ideálního podnebí ve vysokých nadmořských výškách 1000 až 1200 metrů nad mořem. Vinařství využívá moderních technologií ve sklepě, jako konzultant v něm působí Michel Rolland. Pro zrání vín se kromě nerezových tanků používá také více než tisíc barikových sudů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist