Vánoce jsou obdobím, kdy se velká část firem snaží bilancovat a vyjádřit svou vděčnost klientům, obchodním partnerům nebo zaměstnancům vhodným dárkem. Jak před pár lety ukázal průzkum mezi tuzemskými firmami, nejčastější volbou jsou univerzální dárky, mezi které rozhodně patří také kvalitní víno. Jak vybrat vhodnou lahev a jakými typy vín rozhodně zabodujete?

Pro výběr vhodného vína je potřeba nejprve určit skupinu osob, které hodláte obdarovat. Je samozřejmě ideální vědět, zda preferují plné červené, nebo svěží bílé víno. V případě velkého množství příjemců darů jsou specifické požadavky těžko definovatelné a je vhodné volit víno univerzálnějšího charakteru. Takové, které například nemá agresivní třísloviny, vysokou kyselinu nebo vysoké procento alkoholu. Univerzální volbou bývají v případě vánočních dárků také šumivá vína, konkrétně Prosecco, které je nejoblíbenějším šumivým vínem světa. Prosecco může být skvělým řešením také v případě, že většina obdarovaných budou ženy.

Klíčovým faktorem pro výběr vína je samozřejmě rozpočet a hodnota, kterou by lahev vína měla mít. V případě kvalitních vín by se měla cena lahve pohybovat minimálně kolem 200 korun. Nejčastěji firmy volí dárky v hodnotě od 400 do 500 korun a v rámci luxusních darů pak vína od 500 do 1000 korun. Přičemž hodnota firemních dárků se příliš neliší dle velikosti ani oboru firmy.

Kde vánoční firemní vína vybrat? Nejlepší cestou je obrátit se přímo na některého z dovozců vín. Ti jsou většinou schopni poradit s výběrem a nabídnout dostatečně široký sortiment tohoto moku v různých cenových kategoriích. Nebudete také platit za zprostředkovatele, kterými jsou například některé společnosti nabízející dárkové předměty. Je-li vaším záměrem objednat větší množství vín, neměl by být problém domluvit s dodavatelem ochutnávku vybraných vzorků a ověřit si kvalitu či prezentovaný charakter vína.

Extra tipy, jak na výběr firemního vína

  • Při výběru vín se můžete orientovat také podle publikovaných hodnocení a recenzí vín. Dejte si ovšem pozor, zda dovozce prezentuje hodnocení ročníku, který je skutečně v nabídce.
  • Pokud by měl mít firemní dárek punc výjimečnosti, ověřte si u dodavatele, že vína nejsou distribuována v běžné síti tuzemských supermarketů.
  • Nenechávejte výběr dárkového vína na poslední chvíli. Bude-li muset dovozce vína doobjednat ve vinařství v zahraničí, počítejte, že se dodávka vína může protáhnout i na dva až tři týdny.

Vhodná vína pro firemní účely jsou k dostání také v online vinotéce HNvíno. Vybírat lze z široké palety evropských vín různých stylů za férové ceny. Nabídku tvoří špičková rodinná vinařství z Itálie, Francie, Španělska, Rakouska nebo Německa, nechybí ani vybraná vína a vinaři z Moravy. Vše je přehledně řazeno, pro výběr můžete využít dostupné filtry podle druhu vína, země původu nebo řazení vín podle ceny. Navíc můžete využít rady odborníka, který je k dispozici na chatu nebo telefonním čísle.

„Jsme připraveni pomoci s výběrem a navrhnout ten správný dárek dle konkrétního zadání a cenového očekávání. Nabízíme vína se skvělým poměrem ceny a kvality, od levnějších položek až po nejvyhlášenější vína z Toskánska, Piemontu, Bordeaux, Burgundska nebo španělských regionů Ribera del Duero a Rioja,“ říká Mikuláš Duda, manažer projektu HNvíno.

Která vína se hodí jako firemní dárek?

1. Prosecco nebo Champagne

Šumivá vína jsou typickým mokem, který se hodí pro oslavu vánočních svátků nebo příchod Nového roku. Jsou tedy i logickou volbou v případě firemních dárků. Jednou z nejznámějších vinných značek světa je Prosecco, což je příjemně svěží ovocné šumivé víno z Benátska. Skvělým dárkem může být například Prosecco Superiore Asolo DOCG Brut z vinařství Casa Bianca. V případě luxusnějších dárků pak samozřejmě šampaňské, například víno Champagne Brut Réserve Grand Cru  v bio kvalitě od vinařství Vazart-Coquart.

2. Chardonnay nebo Pinot Grigio

Čím je Prosecco v šumivých vínech, tím je Chardonnay mezi bílými. Tato odrůda je celosvětově nejrozšířenější bílou révou na světě a někdy ji pil snad každý milovník vína. Chardonnay má většinou příjemný zakulacený charakter, má bohatě ovocnou chuť a spíše střední kyselinu, jeho univerzálnost je silnou stránkou. Kvalita vín se může výrazně lišit, stejně jako způsob vinifikace. Krásným vínem v nádherné reprezentativní lahvi je například Alto Adige Chardonnay Buchholz DOC 2022 z jihotyrolského vinařství Peter Zemmer. Jedním z velmi populárních vín se stalo také italské Pinot Grigio. Odrůda známá u nás jako Rulandské šedé je v Itálii zpracovávána typicky do podoby lehčího svěžího suchého vína. Skvělou ukázkou tohoto stylu je víno Pinot Grigio Umbria IGT 2022 z vinařství Lungarotti.

3. Veltlín a Ryzlink rýnský

Dvě bílé odrůdy, které excelují ve vinařských regionech střední Evropy, to je Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský. Krásně pitelná vína Grüner Veltliner najdete napříč vinařskými regiony Rakouska. Úžasný poměr kvality a ceny nabízí například vinařství Birgit Eichinger z Kamptalu. Víno Ried Strasser Hasel Grüner Veltliner 2022, to je krásný suchý veltlín s tóny peckového ovoce a příjemnou mineralitou v závěru. V Německu je zase odrůdou číslo jedna Ryzlink rýnský. V rámci 13 německých vinařských regionů má výjimečné postavení Mosela. Vinice podél řeky Mosely jsou místem, kde vznikají fascinující ovocně květinová vína, jejichž dlouhověkost překoná jen máloco. Typickým reprezentantem místního stylu je víno Riesling trocken 2018 z bio vinařství Melsheimer.

4. Bílé i červené z Moravy

Ryzlink rýnský nebo Pálava v suchém provedení, to jsou vína, která proslavila vinařství Sonberk. Vinařství založené v roce 2003 dlouhodobě patří ke špičce tuzemské vinařské scény a k oblíbeným letním turistickým cílům. Mezi sonberské poklady patří víno Pálava 2020 VOC Velký Sonberk. Pro zajímavá červená vína lze na Moravě zajet třeba do vinařství Krásná hora ze Starého Poddvorova. Tady se zaměřují mimo jiné na burgundské odrůdy a jejich Pinot noir Barrel Selection 2020 je víno ušlechtilého charakteru, zjemněné zráním v kvalitních barikových sudech.

5. Sázka na červenou

Mezi oblíbené vinařské regiony pro červená vína bezesporu patří francouzské Bordeaux a španělská Rioja. Ať už jde o Merlot nebo Cabernet Sauvignon, či španělskou odrůdu Tempranillo, ve skleničce můžete čekat plnější, komplexní červené víno, které potěší vinného laika i náročného milovníka ušlechtilého nápoje z hroznů. Skvělou volbou jsou vína z vinařství Chateau Dauzac nebo od prestižního španělského producenta Bodegas Roda.

Nový banner HN Víno

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist