Na jedné straně největší evropský aktivní vulkán, na druhé straně jedna z nejvíce fascinujících vinařských zón. Zatímco u místních lidí vyvolává častá aktivita Etny obavy, vína, která se vyrábí z hroznů pěstovaných na jejích svazích, jsou zdrojem nadšení mnoha sommeliérů i kritiků vín. Bílá i červená vína z apelace Etna DOC jsou totiž v mnoha ohledech nenapodobitelná.

Výroba vína na Etně není nic nového, i když se o ní hodně mluví zejména posledních 20 let. Historické doklady o pěstování révy zde sahají až do 8. století před naším letopočtem, kdy Sicílii prvně kolonizovali Řekové. V některých historických pramenech se o místních vínech hovoří jako velmi kvalitních. Vína z Etny byla vždy vybavena typicky vyšší kyselinou, což přispívalo k jejich stabilizaci při delších transportech.

V roce 1848 bylo kolem Etny obděláváno téměř 26 000 hektarů vinic, v letech 1880 až 1885 se pak Katánie stala s 90 tisíci hektary vinic sicilským vinařským epicentrem. S příchodem škůdce mšičky révokazu, na počátku 20. století, vinice výrazně ustoupily a úpadek pokračoval v dalších desítkách let.

Na konci 20. století se díky některým průkopníkům začíná trend obracet a Etna se postupně dostává do hledáčku nových investorů z různých částí Itálie. Zatímco v roce 1988 bylo na Etně pouze pět komerčních vinařství, v roce 2015 už to bylo 110 producentů. Dnes plocha, která spadá do apelace Etna DOC, zahrnuje zhruba 1200 hektarů vinic, což je zlomek z celkových 120 tisíc hektarů vinic na Sicílii.

Jedinečný terroir a lokální odrůdy

Vinaře a investory láká na vulkanicky nestabilní území na úpatí Etny kombinace jedinečných podmínek, které se skvěle hodí pro místní odrůdy Carricante nebo Nerello Masacalese.

Zdejší vinice dosahují nadmořské výšky až 1050 metrů a v tomto ohledu mají v Evropě jen stěží konkurenci. Veškeré práce ve vinici se vzhledem k náročným podmínkám a terasovitým vinicím v nejvyšších polohách často dělají manuálně. V letních měsících jsou pro vinice typické velké rozdíly v teplotách ve dne a v noci, hrozny tak dozrávají velmi pozvolně, což přispívá k aromatické komplexnosti vín z Etny. Velmi dobré proudění vzduchu pak prakticky zabraňuje tvorbě plísní.

Dalším specifikem Etny jsou vulkanické půdy, které místním vínům dávají nezaměnitelný minerální charakter. Z některých vín jako by byla doslova cítit síra. Místní sopečné půdy navíc učinily některé zdejší vinice imunní proti zmíněnému škůdci mšičce révokazu. Na Etně tak některá vinařství pracují se starými vinicemi, kde nebyla réva nikdy roubována na americké podnože. Vinice, na kterých najdete i více než 100 let staré keře, dnes představují dědictví nedocenitelné hodnoty a jsou zdrojem jedinečných vín.

Vína z Etny.

Dvě odrůdy základem vín z Etny

Ve většině vín z Etny se potkáte z jednou z místních typických odrůd. V případě bílých vín je to lokální odrůda Carricante, kterou pak doplňují v menší míře další italské nearomatické odrůdy, u červených a růžových vín je základem odrůda Nerello Mascalese, často doplněná o odrůdu Nerello Cappuccio.

Nerello Mascalese je králem zdejších vinic a nejrozšířenější odrůdou vinné révy na svazích Etny. Je zajímavé, že mimo Etnu se na Sicílii pěstuje spíše výjimečně. Nerello Mascalese je prastará odrůda vinné révy, která má dle všeho původ právě na Sicílii. Místní vinaři jsou přesvědčeni o tom, že odrůda rostla na ostrově divoce již v době, kdy se tu mezi 8. a 5. stoletím před naším letopočtem poprvé usadili Řekové. Geneticky je Nerello považováno za odrůdu velmi blízkou toskánské odrůdě Sangiovese. Nerello Mascalese se velmi obtížně pěstuje, má velmi dlouhý vegetační cyklus, dozrává pozdě a mnozí ji přirovnávají k piemontské odrůdě Nebbiolo nebo k Pinotu Noir. I samotná vína pak svým charakterem obě odrůdy připomínají.

Co je víno Etna DOC Bianco

  • Minimálně z 60 procent odrůda Carricante. Odrůda Catarratto nesmí tvořit více než 40 procent. Až 15 procent vína mohou tvořit další nearomatické odrůdy jako Minnella nebo Trebbiano. Odrůda Carricante svým charakterem připomíná odrůdu Riesling, v některých případech vinaři vína lahvují jako 100procentní Carricante.
  • Víno s označením Etna Bianco Superiore musí tvořit odrůda Carricante minimálně z 80 procent. Čekejte vína, v jejichž chuti objevíte minerální slanost, nakouřenost, citrusy, meruňky, medovost. Charakteristicky také nechybí vyšší kyselina. Vína se až na vzácné výjimky nezpracovávají v dubových sudech.

Carricante je prastará bílá odrůda hroznů, jejíž pěstování má na svazích Etny také velkou tradici. Název je odvozen od sicilského výrazu „u carricanti“, což je odkaz na velkou plodnost této odrůdy, která bez redukce ze strany vinaře umí naplnit doslova „plné vozy“ hroznem. Chladné klima a značné teplotní rozdíly mezi dnem a nocí dodávají hroznům jemné aromatické látky. Sklizeň Carricante bývá středně pozdní, mezi koncem září a začátkem října. Víno Carricante je typicky slámově žluté barvy se zelenými odlesky. Na patře má výjimečnou mineralitu, příjemnou kyselost a tóny svěžího ovoce.

Co je víno Etna DOC Rosso a Rosato

  • Víno tvoří minimálně z 80 procent odrůda Nerello Mascalese, která může být až do 20 procent doplněna odrůdou Nerello Cappuccio. Až 10 procent směsi mohou tvořit další nearomatické odrůdy, včetně bílých.
  • Víno s označením Etna Rosso Riserva musí minimálně čtyři roky zrát (z toho alespoň jeden rok ve dřevě).
  • Charakterem jsou špičková vína z Etny někde na pomezí elegance vín z Burgundska a rustikálnosti a tanické komplexnosti vín Barolo a Barbaresco. Etna Rosso je víno s typickými tóny červených třešní, tabáku, bylinek nebo minerality. Růžová vína z Etny mají světlejší odstín, jsou lehká, svěží a minerální.

Hledejte Contrade na etiketách

Vinice jsou kolem Etny vysazeny v půlměsíci od severu až po jihozápad. Severní část je oblastí s největším počtem vinařství a nejpěstovanější odrůdou je tu modrá odrůda Nerello Mascalese. Východní část Etna DOC má orientaci na Jónské moře a je nejvíce vystavena dešti a větru. Průměrná nadmořská výška vinic tu dosahuje 900 metrů nad mořem a klíčovou odrůdou je tu bílé Carricante. Jihovýchodní a jihozápadní části oblasti jsou v letních měsících vystaveny horkým větrům a velké intenzitě slunečního záření a pěstují se tu obě hlavní odrůdy Nerello Mascalese i Carricante.

Novinkou z poslední doby, kterou připravilo konsorcium místních vinařství, je rozdělení vinic na Etně do 133 „Contrade“, tedy jedinečných Cru, jejichž jména vinaři mohou uvádět na etiketách svých vín. Jde o zeměpisné rozdělení na jednotlivé vinice či malé zóny se specifickým klima, geologickými podmínkami či expozicí.

Skvělým vstupem do studia vín z Etny je produkce vinařství Cottanera, jehož vína jsou v nabídce e-shopu HNvíno. V sortimentu vinařství najdete citlivě vinifikovaná bílá, růžová i červená vína Etna DOC. Zajímavostí jsou šumivá vína Etna DOC Spumante. Vrchol produkce pak tvoří jednotraťová vína, jako jsou červená vína Contrada „Diciassettesalme" a Contrada „Feudi di Mezzo“.

Vyzkoušejte vína z Etny a další vinařských regionů na HNvino.cz