Do Vánoc zbývá už jen pár týdnů, je tedy nejvyšší čas začít přemýšlet, čím potěšíte své blízké, kolegy nebo kamarády.

Kvalitní víno je dárek, kterým uděláte radost skoro každému, jak ale vybrat to pravé? Připravili jsme jednoduchý rozcestník, prostřednictvím kterého spolehlivě zvolíte ty správné lahve. Inspirujte se našimi vánočními tipy z online vinotéky HNvíno. Vybrali jsme 36 úžasných vín.

Bublinky nejen na silvestra

Šumivá vína představují široce oblíbený a všestranný dárek, jsou ideální volbou pro situace, kdy neznáte konkrétní preference obdarované osoby. Výborně se také hodí jako osvěžující start štědrovečerní večeře či jako neodmyslitelná součást oslav Nového roku. Kromě tradičních šampaňských existují zajímavé alternativy, jako jsou francouzské Crémanty, italská Franciacorta, německý Sekt nebo španělská Cava. Všechna tato šumivá vína vznikají tradiční metodou druhotného kvašení v lahvi, což zajišťuje delší zrání a výraznější chuťový profil. Jejich elegantní charakter perfektně doplní pohodové chvíle strávené s rodinou či přáteli.

TIP 1: Cava Galda Brut

TIP 2: Cuvée Lunae Brut Metodo Classico

TIP 3: Crémant de Bourgogne „Brut Réserve“

TIP 4: Franciacorta DOCG Brut

TIP 5: Spumante Brut Millesimato 2018

TIP 6: Champagne Brut Réserve Grand Cru 

Svěží bílé víno

Většina bílých vín spadá do kategorie suchých, tedy s žádným či minimálním zbytkovým cukrem. Příjemně ovocná a svěží vína s minerální dochutí bývají skvělým partnerem do gastronomického párování. Vybrat opravdu zajímavé víno s jedinečným charakterem nemusí být jednoduché. Vína z našeho výběru kombinují kvalitu, eleganci a zároveň vynikající pitelnost.

TIP 1: Strass Grüner Veltliner 2022

TIP 2: Riesling 2021

TIP 3: Grillo DOC 2021

TIP 4: Chardonnay „Luna d’Agosto“ Langhe DOC 2021

TIP 5: Colli di Luni „La Bianca“ IGT 2020

TIP 6: Riesling trocken 2018 

Aromaticky výrazné bílé víno

Vůně květin, lučních bylinek, šťavnatého peckového ovoce a exotického koření – to jsou charakteristické znaky výrazně aromatických bílých vín. Do této oblíbené kategorie patří odrůdy jako Sauvignon Blanc, Tramín nebo Pálava. V případě těchto vín je paleta vůní často tak intenzivní, že ji lze cítit doslova na metr daleko od skleničky. Zejména Pálava se stala jednou z nejoblíbenějších odrůd v České republice, avšak svět vína nabízí rozmanité možnosti, pokud jde o aromatické bílé lahůdky. Inspirujte se našimi zajímavými tipy.

TIP 1: Muškát moravský Stříbrný Sonberk 2022 

TIP 2: Sárgamuskotály 2021

TIP 3: Pálava 2021 VOC Velký Sonberk

TIP 4: Alto Adige Sauvignon DOC 2022

TIP 5: Hibernal 2022 

TIP 6: Alto Adige Gewürtztraminer DOC 2022

 
Příjemně pitelné červené víno

Nemáte rádi extrémně komplikovaná červená vína? Červená vína mají běžně 14 až 15 procent alkoholu a mezi milovníky vín je poslední dobou stále žádanější kategorie lehčích červených vín. Do popředí se tak ve větším měřítku dostávají odrůdy a apelace červených vín, kde alkohol typicky nepřesahuje 13 procent. Jde o vína se středně plným tělem, příjemnou svěžestí a zároveň vyváženým a elegantním charakterem. U červených vín totiž rozhodně neplatí, že čím vyšší alkohol, tím lepší zážitek.

TIP 1: Montepulciano d’Abruzzo „Montipagano“ DOC 2022

TIP 2: Zweigeltrebe 2018

TIP 3: Valpolicella Classico DOC 2021

TIP 4: Tosca Chianti Colli Senesi DOCG 2020

TIP 5: Cuvée 13 2019

TIP 6: FRANCESCA Frankovka 2021

Plné červené víno

K zimě patří plná hřejivá červená vína. Španělsko, Francie, Itálie, v těchto klasických vinařských zemích samozřejmě najdete vína s komplexním projevem chuti, velká červená, jejichž tóny se v ústech rozlinou do posledního chuťového pohárku. Pokud hledáte robustní a zároveň sametově ovocná červená vína, tady jsou ty správné lahve.

TIP 1:  Primitivo di Manduria „San Gaetano“ DOP 2021

TIP 2: Munia Caracter 2019

TIP 3: Malbec 2018 

TIP 4: Vino Nobile di Montepulciano DOCG 2019

TIP 5: Roda Rioja Reserva 2019

TIP 6:  Vacqueyras 2019

Vína vhodná k archivaci

Krása starých vín má ve světě vína své nezastupitelné místo. Bordeaux, Toskánsko nebo Rioja, regiony, které jsou vyhlášené svými dlouhověkými červenými víny. Pokud chcete pořídit exkluzivní dárek, víno, které má potenciál zrát dalších deset či dvacet let, vybírejte kvalitní vína z těchto oblastí. V našem sortimentu nechybí někteří špičkoví výrobci, jejichž vína jsou k archivaci jak stvořená.

TIP 1: Barolo DOCG 2019 

TIP 2: Aurore de Dauzac 2018

TIP 3: Roda I. Rioja Reserva 2015

TIP 4: Brunello di Montalcino „Pelagrilli“ DOCG 2018 

TIP 5: Amarone „Vigneto Monte Sant’ Urbano“ DOCG 2017

TIP 6: Barbaresco „Autinbej“ DOCG 2020