Francouzský vinařský region Jižní Rhôny je neprávem trochu v pozadí slavnějšího Bordeaux. Přitom právě odsud pochází jedno z nejznámějších vín Francie, královské či papežské víno Châteauneuf-du-Pape. Je unikátní komplexností a elegancí zároveň. V roce 1936 Châteauneuf-du-Pape získalo jako vůbec první ve Francii apelační status AOC. Této pocty se vínům dostalo díky jejich výjimečné historii. Následná popularita ale ovlivnila, že se vína stala také cílem různých podvodů a falzifikací.

Oblast Rhôny se dělí na severní a jižní část, které jsou od sebe odděleny zhruba padesát kilometrů dlouhým pásem. Celkově zabírají vinohrady na Rhôně úctyhodných 71 tisíc hektarů. To je zhruba čtyřikrát více než plocha vinic celého Česka. Zajímavostí je, že oblast severní Rhôny se svými věhlasnými apelacemi jako Hermitage a Côte Rôtie produkuje pouze pět procent vín, jižní Rhôna pak zbývajících 95 procent.

Severní Rhôna je známá především červenými víny z odrůdy Syrah, oproti tomu jih je založen na cuvée vínech z odrůd, jako jsou Grenache Noir, Syrah nebo Mourvedre. Vinařská zóna Châteauneuf-du-Pape patří mezi menší apelace v rámci oblasti Jižní Rhôny. Celkem tu vinaři mají vysazenou révu na 3146 hektarech vinic. Produkci tvoří z 92 procent červená vína a zbytek připadá na vína bílá. Châteauneuf-du-Pape bílé barvy je celkem raritní, ale neméně zajímavé víno.  

Ve 20. století poškozovaly zdejší vzkvétající vinný obchod stále častější podvody s vínem. Snahy vinařů z Châteauneuf-du-Pape o vymezení hranic a zavedení přísných pravidel výroby vedly ke vzniku francouzského systému Appellation d’Origine Contrôlée (AOC), kterým se nyní řídí vína v celé zemi. V roce 1936 se Châteauneuf-du-Pape stalo první jasně vymezenou vinařskou zónou, následované apelacemi Arbois nebo Tavel.

Terroir a klima v Châteauneuf-du-Pape

Region Jižní Rhôny se těší teplému Středozemnímu klimatu, s velmi teplými léty s minimem srážek. Vzhledem ke globálnímu oteplování jsou v některým letech vysoké teploty problém, průměrná teplota se v regionu za posledních 30 let zvýšila o více než jeden stupeň Celsia. Podle záznamů zdejších vinařů v Châteauneuf-du-Pape pak sklizeň probíhá v průměru o 15 dní dříve, než tomu bylo před 60 lety.

Významným faktorem zdejšího klimatu je vítr mistral, který může v extrémním případě nabrat rychlost i kolem 100 kilometrů v hodině. Riziko poškození révy je důvod, proč je řada vinic vedena tradičním nízkým vedením gobelet (réva se nechává růst v přirozeném, nízkém keři bez použití drátěné podpory – pozn. red.).

Synonymem této apelace jsou také její galets roulés neboli oblé kameny, které najdete ve vinicích napříč regionem. Horniny, které tok řeky Rhôny vytvaroval do plochých útvarů velikosti baseballového až basketbalového míče, leží na písečném a jílovitém podloží na náhorní plošině regionu. Oblé kameny přes den akumulují teplo, které v noci zahřívá vinice.

Celkem je v zóně Châteauneuf-du-Pape 300 producentů vín a 25 procent vinic je certifikovaných jako bio.

Víno Châteauneuf-du-Pape

Pro bílá i červená vína Châteauneuf-du-Pape platí, že jde prakticky vždy o cuvée minimálně několika odrůd. Dominantní odrůdou je Grenache, která je vysazena na 77 procentech vinic v Châteauneuf-du-Pape. Další významné odrůdy jsou Syrah a Mourvédre. Celkem ovšem mohou vinaři použít pro vína Châteauneuf-du-Pape kombinaci 18 různých povolených odrůd. Châteauneuf-du-Pape je tedy víno, u kterého kromě vlivu terroir může vinař silně promítnout svůj cit pro blendování parcel a jednotlivých odrůd.

Kromě použití schválených odrůd pro vína platí další pravidla, jako je minimální hodnota alkoholu 12,5 procenta a omezeny jsou také maximální výnosy, kterých může vinař při sklizni na vinici dosáhnout.

Historické milníky pro Châteauneuf-du-Pape

1157 – nejstarší dochované zmínky o místních vínech.

1309 – papež Klement V. si za své sídlo nezvolil Řím, ale Avignon.

1316 – papež Jan XXII.  zahájil stavbu nového hradu (château neuf).

1730 – vinařství La Nerthe začíná slavit komerční úspěchy se zdejšími víny.

1800 – plocha vinic Châteauneuf-du-Pape narostla na 800 hektarů.

1880 – po řádění fyloxéry se rozloha vinic snížila na 200 hektarů.

1936 – vznik apelace AOC Châteauneuf-du-Pape.

Jak si vychutnat Châteauneuf-du-Pape

Červené Châteauneuf-du-Pape otevřete s dostatečným předstihem, minimálně hodinu před podáváním. Víno si vychutnáte ve velké sklenici, ve které se maximálně ukáže jeho aromatická komplexnost. Teplota servírování by se měla pohybovat mezi 16 a 18 stupni Celsia.

Ačkoli se červená vína z Châteauneuf-du-Pape vyrábějí v široké a rozmanité škále stylů, vždy od nich čekejte robustnost a komplexnost chuti, ruku v ruce s elegancí. Vína mají vysoký obsah alkohuol, jsou v ústech plná a mívají i výraznější třísloviny. V chuti objevíte tóny připomínající červené nebo černé třešně, jahody, maliny, černý pepř, koření nebo typickou zemitost a tóny středomořských bylin. Červené Châteauneuf-du-Pape si skvěle vychutnáte jako mladé, ale vína mají potenciál zrát 10 i více let. V případě těch nejlepších se jejich životnost počítá na dekády.

Červená vína mají širokou škálu možností pro gastronomické párování, od grilovaného hovězího, telecího, vepřového, zvěřiny, kachny přes klobásy nebo jehněčí maso. S houbovým rizotem a těstovinami s omáčkami na bázi rajčat také rozhodně nešlápnete vedle.

V online vinotéce HNvíno můžete ochutnat vysoce hodnocená vína z vinařství Xavier Vignon. Nabízí se možnost porovnat si vína různých apelací jižní Rhôny, jako jsou Vacqueyras, Gigondas nebo třeba Cairrane. V nabídce samozřejmě nechybí ani Châteauneuf-du-Pape, v ročníku 2019. Vyberte si vína na HNvíno.cz.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist