Podle odhadů Světové zdravotnické organizace 1,28 miliardy dospělých ve věku 30–79 let na celém světě trpí hypertenzí, tedy opakovaným zvýšením krevního tlaku a téměř polovina o tom neví. V Česku se s vysokým krevním tlakem léčí každý pátý člověk a riziko rozvoje hypertenze se s každým přibývajícím rokem rapidně zvyšuje.
Na slavnou větu z filmu Jak básníkům chutná život: „Děda, dokud nevěděl, jakej má tlak, byl docela zdravej“, ale raději zapomeňte. Tlak byste si měli pravidelně měřit, i když nepociťujete žádné příznaky.
„Vysoký krevní tlak je takzvaný tichý vrah. Velmi často se o něm nedozvíte, pokud si tlak nezměříte. Je tedy dobré si v každém případě tlak občas překontrolovat. Druhým důvodem proč je to, že si na detekci krevního tlaku zvyknete a budete lépe snášet měření u lékaře s menší pravděpodobností jeho ‚falešného‘ zvýšení,“ říká Zorjan Jojko, kardiolog a předseda Sdružení ambulantních specialistů.
Tlak se přitom dá měřit už i pomocí chytrých hodinek. Například společnost Huawei nedávno představila novou generaci chytrých hodinek Watch D2, jež jsou podle výrobce prvním nositelným zařízením, které monitoruje krevní tlak 24 hodin denně a zároveň je zdravotnicky certifikované. Hodinky mají zabudovaný systém ambulantního měření krevního tlaku a součástí jejich výbavy je systém, který uživateli poskytne přesnější výsledky měření.
Zorjan Jojko upozorňuje, že i klasické elektronické tonometry u části populace neměří přesně. Většinou kvůli přítomným nepravidelnostem srdečního rytmu, pomalé srdeční frekvenci nebo hlubšímu uložení, a tedy slabému signálu měřené tepny. „Samozřejmě můžete namítnout, že někdy může být lepší aspoň nějaké měření než žádné, a budete mít pravdu. Tedy v případě, že před měřením jinými metodami se jejich spolehlivost vždy ověří u daného pacienta porovnáním hodnot s tonometrem,“ radí Zorjan Jojko.
Existenci chytrých hodinek vítá kvůli užitečné detekci EKG. „Líbí se mi, že většina těch, které umí natáčet EKG, vykresluje sice jen jeden svod, ale natolik kvalitně, že nám umožňuje záchyt nepravidelností srdečního rytmu, které jsme dříve zjišťovali jen obtížně. Jde o arytmie, které se objeví jen občas nebo je pacient sám vůbec necítí. Hodinky ho ale upozorní,“ říká Zorjan Jojko.
Pravidelné monitorování, i prostřednictvím hodinek na zápěstí, umožňuje lidem lépe porozumět svému tělu a dává jim možnost včas reagovat na případné problémy. Obliba těchto zařízení přitom neustále roste. Chytré hodinky bude podle předpovědi serveru Statista v letošním roce používat kolem 225 milionů lidí na celém světě a v budoucnu se očekává další růst. Podle předpovědí by globální trh s chytrými hodinkami měl letos vygenerovat tržby ve výši téměř 50 miliard amerických dolarů.
Rovnováha mezi tělem a technologiemi
A nejde jen o monitoring nemocí, chytré hodinky mohou mít významný přínos pro kondici, zejména pokud jde o sledování pokroku a motivaci k dosažení cílů. „Mnozí klienti mi říkají, že sledování počtu kroků, srdečního tepu nebo uběhnutých kilometrů jim pomáhá udržet se aktivními a dosáhnout lepších výsledků. Například jeden klient zjistil, že díky těmto údajům zlepšil své výsledky při hubnutí, protože lépe rozuměl tomu, jak se během dne hýbat,“ říká Tereza Holubová, výživová poradkyně.
Jako výživová poradkyně se zaměřuje především na stravu, ale pracuje s lidmi celostně. To zahrnuje i pohyb, spánek a regeneraci. V rámci čtrnáctidenních výzev organizuje různé sportovní aktivity, jako je 45minutová procházka venku nebo výzva na 10 000 kroků denně, které jejím klientům pomáhají zůstat aktivní a motivovaní.
Tereza Holubová zároveň zdůrazňuje, jak je důležité, aby lidi neměli na těchto technologiích přílišnou závislost. „Měla jsem klientku, která se na svých hodinkách stala až příliš závislá. Když se jí nepodařilo splnit plánovaný počet kroků nebo uběhnout stanovenou vzdálenost, pociťovala frustraci a psychický tlak. Takové situace ji vedly k přehnané snaze a někdy i k přetížení,“ uvádí.
Klíčem je podle ní najít zdravou rovnováhu a vnímat hodinky jako nástroj, který může podpořit vaše cíle, nikoli jako měřítko úspěchu. „Z profesního hlediska na chytré hodinky nahlížím pozitivně, pokud s nimi lidé umí správně zacházet. Mohou být skvělým nástrojem pro zlepšení výkonu. Pokud klienti mají kvalitnější modely, které sledují více zdravotních hodnot, jako je krevní tlak či kvalita spánku, považuji to za velmi přínosné,“ říká.
I ona se ve své praxi setkává s klienty s vysokým krevním tlakem. „Pokud zjistím, že má klient vyšší krevní tlak, vysvětluji mu, co tuto hodnotu ovlivňuje a proč může být problém s vysokým krevním tlakem spojen se špatnou životosprávou. Je důležité, aby si klient uvědomil, že s kvalitním zdravým životním stylem je možné krevní tlak významně zlepšit, říká Tereza Holubová.
Text vznikl ve spolupráci se společností Huawei.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist