"Brigádníků je letos o dost méně než loni. Hodně klesá zájem studentů, a proto je o seniory zájem," řekla Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment. "Je zájem o každého, kdo je ochotný a schopný na brigádu jít," doplnil ředitel agentury McRoy Czech Tomáš Surka.

Poslední šetření Českého statistického úřadu ukazuje na to, že počet odpracovaných hodin poklesl ve všech skupinách produktivního věku s výjimkou 60 až 64letých. Nejvíce se snížil u mladých do 24 let.

"Je zřejmé, že režim nižšího počtu odpracovaných hodin umožňuje lépe skloubit práci s péčí o rodinu, vyšší zapojení do dlouhodobého vzdělávacího procesu a další mimopracovní aktivity," uvedl Bohuslav Mejstřík z oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí ČSÚ.

Údaje se týkají i zkrácených úvazků, kterými firmy často řeší brigádnická místa. Například seniorům nebo matkám na mateřské tak přinášejí dnes firmy naději přivýdělku. Dávají jim k tomu prostor mladí lidé, kteří jeví zájem o výdělek čím dál méně.

Tento trend potvrzuje i společnost Securitas, největší zaměstnavatel v oboru bezpečnostních služeb v ČR. "Výdělky dosahují až 135 korun na hodinu. Nejvíce volných brigádnických míst nabízíme v období prázdnin, muže hledáme hlavně na hlídání skladů a obchodů, ženy se uplatní například jako recepční. Brigády jsou vhodné nejen pro studenty, ale prostor u nás najdou i lidé, kteří hledají práci na zkrácený úvazek," upozornil Jan Peroutka ze Securitas. Brigáda může být podle něj pro řadu uchazečů prvním krokem jak u firmy získat stálé pracovní místo.

Také v síti rychlého občerstvení McDonald ́s najdou vedle studentů práci i matky na mateřské nebo senioři, kteří si chtějí celý rok přivydělávat a potřebují flexibilní plánování směn kvůli svým ostatním povinnostem. "V současnosti hledáme stovku brigádníků. Vysoký počet je dán především flexibilním systémem směn v našich restauracích," uvedla manažerka lidských zdrojů McDonald ́s Linda Šefčíková.

Některé firmy se snaží řešit nedostatek brigádníků z nižších věkových skupin i tvorbou speciálních personálních databází. Obsahují takzvané stálé brigádníky, kteří se v minulosti osvědčili. "Máme k dispozici několik desítek lidí, které není nutné na místa prodavačů zaučovat, protože s nimi máme na těchto pozicích dobré a ověřené zkušenosti z minulosti. Jejich výhodou je také jejich časová flexibilita, kdy jsou ochotni pracovat i navečer či o víkendech, což zvláště u mladší generace nebývá zvykem," podotkla specialistka náboru z Expert Elektro Ingrid Janáčová. V případě těchto stálých brigádníků jde o smluvní vztah formou dohody o pracovní činnosti nebo provedení práce.