Chorvatsko je z ekonomického hlediska poměrně dosti komplikovanou zemí. Po hospodářském rozkvětu na začátku milénia zemi tvrdě zasáhla hospodářská krize. Rapidně vzrůstá nezaměstnanost, která v minulém roce dosáhla téměř dvaceti procent, zvyšuje se míra inflace a s poklesem přílivu zahraničních investic a nejistou situací v Eurozóně kleslo také chorvatské hospodářství téměř o jedenáct procent. A ani vyhlídky neukazují nebe bez mráčků.
Přes bujaré oslavy pondělní noci, nebe rozzářené světly ohňostrojů a pozornost celé Evropy, však vstup do EU v samotném Chorvatsku velkou důvěru nevzbuzoval – důvody pro skepsi v řadách obyčejného obyvatelstva jsou právě evropská krize a hospodářské problémy země.
Spíše opatrná očekávání doporučují i odborníci. Nabytí členství v Unii může totiž zemi přinést i jistá negativa – otazník visí třeba nad schopností domácích firem konkurovat těm evropským, které budou mít na chorvatský trh volnější přístup. Se vstupem do EU také Chorvatsko přijde o členství v dohodě CEFTA (Central European Free Trade Agreement), díky které získávalo odbytiště výrobků v dalších balkánských zemích.
Jako protiklad k možným ztrátám v Srbsku či Bosně a Hercegovině a dalších zemích bývalého jugoslávského bloku bývají uváděny možné benefity z přístupu na mnohem větší trh EU, kde se ale vede tvrdší konkurenční boj o spotřebitele. Chorvatsku se také otevře přístup k dotacím z evropských fondů – v následujících šesti letech by to pro zemi mělo znamenat pomoc ve výši asi čtvrtiny letošního HDP (necelých 14 mld.). Analytici doufají i v obnovení přílivu zahraničních investic.
Členství v EU by Chorvatsku mohlo přinést vyšší dohled nad fungováním státu a s tím spojenou snahu o vyřešení jednoho z největších problémů země - korupce. Ta pro zemi představuje obrovský deficit a zabraňuje přílivu investorů. Podle organizace Transparency International je vnímání korupce v Chorvatsku větší nežli v mnohých korupcí sužovaných zemích, jako jsou Bulharsko nebo Česká republika. S naší vlastí má Chorvatsko společnou další z velkých překážek v činnosti podnikatelů, vysokou míru neefektivní byrokracie.
Jednou z největších a nejpřínosnějších změn pro Chorvaty bude zjednodušení volného pohybu po EU, tedy lepší možnosti pracovat nebo studovat v zemích Unie. Tyto výhody a vize dotažení slibovaných reforem se odráží ve větší přízni ke vstupu do EU v řadách mladých Chorvatů.
__________________________________________________________________
Bottom line: Jako jakákoli záležitost týkající se Evropské unie i její rozšíření vzbuzuje mnohé naděje. Vyplní se očekávání nadšených stoupenců nebo skeptiků? A co Chorvatům napovídá český příklad?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist