Vážená tazatelko,

výpověď je jednostranné právní jednání. Strana pracovněprávního vztahu je oprávněna dát výpověď bez ohledu na souhlas nebo nesouhlas druhé strany. Zaměstnavatel je ze zákona omezen výpovědními důvody (ustanovení § 52 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce) a vymezením ochranné doby, kdy nelze dát zaměstnanci výpověď (§53).  Zaměstnavatel je povinen ve výpovědi skutkově vymezit výpovědní důvod tak, aby jej nebylo možno zaměnit s jiným důvodem.

Na zaměstnance se uvedené omezení nevztahují. Zaměstnanec může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Ustanovení o ochranné době slouží k ochraně zaměstnance, pro kterého by bylo v uvedené době  náročnější najít si zaměstnání u jiného zaměstnavatele (např. těhotné ženy), a nikoliv k ochraně zaměstnavatele. Z uvedeného vyplývá, že zaměstnanec v době, kdy je uznán dočasně práce neschopným, může dát zaměstnavateli platnou výpověď a pracovní poměr skončí uplynutím výpovědní doby. Ta činí nejméně 2 měsíce a začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž byla výpověď doručena druhé straně, a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist