Cava je označení pro nejoblíbenější španělské šumivé víno a spoustu fanoušků má i v Česku. Češi ročně vypijí na desetitisíce lahví Cavy a zájem o tato vína dlouhodobě roste. Seznamte se s jednotlivými druhy Cavy, naučte se číst etiketu těchto vín a poznejte hlavní styly. Pak už se s chutí můžete pustit do ochutnávání jednotlivých vín.

Tradice výroby Cavy je stará zhruba 150 let a je pevně spojena s Katalánskem, potažmo regionem Penedes. Tato vína vznikla jako výsledek úsilí a vynalézavosti skupiny katalánských vinařů, kteří po katastrofální epidemii phylloxery v polovině 19. století hledali způsob, jak obnovit vinařskou tradici. Sázka na bubliny vyšla, postupem času se produkce rozšířila a v současnosti patří Cava mezi nejznámější šumivá vína na světě.  

Cava je šumivé víno, vyrobené – stejně jako šampaňské – tzv. tradiční metodou, kdy druhotné kvašení vína probíhá v láhvi. Cava je tak svým stylem mnohem blíže vínům z Champagne než třeba populárnímu Proseccu. Pokud hledáte vína s výborným poměrem kvality a ceny, šumivá Cava může být trefa do černého.

Specifický charakter vín Cava určuje klima a terroir této vinařské oblasti a samozřejmě také tradiční kombinace místních odrůd. Celá zóna disponuje 38 000 hektary vinic, o které se dělí více než 6000 pěstitelů. Ročně nalahvují zhruba 215–250 milionů lahví. Nejčastěji tvoří víno Cava kombinace tří odrůd Macabeo, Parellada a Xarel-lo. V některých vínech pak najdete i některé další odrůdy.

Setkali jste se po delší době s přáteli? Připijte si cavou.

Setkali jste se po delší době s přáteli? Připijte si Cavou.
Foto: Fermí Bohigas

Hlavní odrůdy:

  • Macabeo: Nejrozšířenější odrůda na vinicích této oblasti (38 procent) a základ většiny vín. Nejstarší zmínka o odrůdě se v Penedes datuje do roku 1617. Charakteristické jsou pro odrůdu tóny zralého exotického ovoce, citrusových plodů, tóny heřmánku. Konečnému vínu propůjčuje eleganci.

  • Xarel-lo: Druhá nejrozšířenější odrůda, také historicky spjatá s tímto regionem. Vína z této odrůdy disponují tóny citrusových plodů, jablek. Hlavním znakem je vyšší kyselina a svěžest, kterou potřebuje každé šumivé víno.

  • Parellada: Třetí nejdůležitější odrůda, která se hodí i pro pěstování ve vyšších nadmořských výškách. Z hroznů Parellada se vyrábí dobře strukturovaná, ovocná a elegantní vína, pro která je typická rovnováha chuti. Se střední kyselostí propůjčuje tato odrůda Cavě osobnost a poskytuje dobrý potenciál pro stárnutí.

Další používané odrůdy:

  • Chardonnay a Pinot Noir: Dvě klasické odrůdy z Francie se používají zejména v některých vínech kategorie Reserva a Gran Reserva.

  • Trepat: Vzácná modrá odrůda, která má své uplatnění v růžových vínech Cava. Ve vínech se projevuje tóny červeného peckového ovoce, květin a příjemnou tělnatostí.

  • Garnacha a Monastrell: Dvě klasické španělské odrůdy, které se rovněž používají při výrobě růžového vína.

Suchá, nebo polosuchá Cava?

Cava je obecně sušší víno než třeba Prosecco. To se typicky lahvuje s patrným zbytkovým cukrem, který vyvažuje vyšší kyselinu a příjemně doplňuje ovocný charakter vína. Cava je nejčastěji lahvována jako Brut nebo Extra Brut.

  • Brut Nature: zbytkový cukr 0-3 g/l
  • Extra Brut: zbytkový cukr 0-6 g/l
  • Brut: zbytkový cukr 0-12 g/l
  • Extra Seco: zbytkový cukr 12-17 g/l
  • Seco: zbytkový cukr 17-32 g/l
  • Semi Seco: zbytkový cukr 32-50 g/l
  • Dulce: zbytkový cukr nad 50 g/l

Styly šumivého vína Cava

Absolutně nejrozšířenější styl Cavy je víno Cava Brut. Podle délky zrání vína v kontaktu s kvasinkami se ale rozlišuje několik typů Cavy.

  • Cava

Nejběžnější typ Cavy, mladé víno, jehož hlavní charakteristikou je příjemná svěžest. Víno je vyráběno tradiční metodou druhotného kvašení v láhvi a zraje minimálně devět měsíců. V chuti bývá lehčí, na patře ucítíte tóny bílých květů a ovoce, jako je zelené jablko nebo hruška. Je vyzbrojeno bohatým perlením. Víno je ideální pro párování se všemi druhy aperitivů, salátů, lehkých jednohubek nebo mořských plodů.

  • Reserva Cava

Cava Reserva je skvělý kompromis, najdete v ní eleganci i svěžest. Podle pravidel toto víno musí zrát minimálně 18 měsíců v kontaktu s kvasinkami. Toto stárnutí dává vínu hloubku a zlepšuje komplexnost jeho chuti. Kromě ovocných tónů najdete ve víně jemné tóny toustu či chlebové kůrky.

  • Gran Reserva

V této kategorii najdete většinou vína s velkou osobností a jedinečným charakterem. Cava Gran Reserva je totiž většinou to nejlepší z produkce jednotlivých vinařství, vína z perfektně vyzrálých hroznů. Před uvedením do prodeje musí zrát minimálně 30 měsíců, někdy je tomu ale mnohem déle.

Cava Gran Reserva z vinařství Fermí Bohigas.

Cava Gran Reserva z vinařství Fermí Bohigas.
Foto: Fermí Bohigas
  • Cava Paraje Calificado

Označení Paraje Calificado říká, že víno pochází ze specifické vinice mimořádné kvality. Cava de Paraje Calificado prostě pochází z malé části vinic jasně vymezených pro tento účel. Víno musí zrát minimálně 36 měsíců a na láhvi najdete také označení ročníku. Toto víno může být lahvováno pouze jako suché, tedy Brut Nature, Extra Brut nebo Brut. Lahvováno musí být víno přímo ve vinařství a vinice, odkud pochází hrozny pro toto víno, musí být starší 10 let.

TIP: Obecně tedy platí, že čím déle Cava stárne, tím více toastových a ořechových tónů v ní najdete. Pokud dáváte přednost čistě ovocnému charakteru vína, vyberte si základní verzi Cavy. Naopak vína Gran Reserva často chutnají po tónech briošky, mandlové slupky, opečeného lískového oříšku nebo kouře.

  • Rosé Cava

Cava Rosado nebo také Rosé Cava je růžová verze šumivého vína. Pokud jde o základní styl a kvalitu, toto víno se nijak neliší od ostatních druhů Cavy. Růžová Cava se vyrábí z červených hroznů, které mají krátký kontakt s moštem, čímž víno získává typickou narůžovělou barvu. Zbylý výrobní postup je stejný. Na základě měsíců zrání výrobci nabízejí růžovou Cavu v kategorii Cava Rosado, Reserva nebo Gran Reserva.

  • Cava z BIO vinic

V nabídce eshopu HNvíno můžete ochutnat klasickou šumivou Cavu z rodinného vinařství Fermí Bohigas. Vlastníci vinařství mají v krvi 800 let historie pěstování révy, svá první vína pak nalahvovali v roce 1870. Na Vánoce v roce 1936 pak Joan Vives Gibert uvedl na trh první šumivá vína zrající v podzemních sklepích vinařství. V současné době se vinařství rozkládá na 200 hektarech, roční produkce vín se blíží 500 tisíc lahví a drtivou většinu tvoří šumivá vína Cava. Druhotné kvašení v láhvi u šumivých vín Fermí Bohigas probíhá v podzemních sklepech, které udržují přirozenou teplotu kolem 16 °C po celý rok. Péče o révu ve vinicích probíhá dle standardů Bio, vinařství je aktuálně v procesu získání oficiální organické certifikace. Ve vinicích najdete především typické místní odrůdy Macabeu, Xarel-lo a Parellada, z nichž některé keře dosahují až 50 let věku. Sortiment vinic doplňují odrůdy Grenache Blanc, Tempranillo, Chardonnay nebo Pinot Noir. Vyzkoušejte vína z vinařství Fermí Bohigas.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist