Jedničkou mezi producenty vína se letos stalo vinařství Umani Ronchi. Získalo prestižní ocenění Vinařství roku Itálie, které bylo představeno během uvedení nového ročníku slavného průvodce Guida Vini d’Italia 2024, jejž publikuje redakce Gambero Rosso.

Ročenka každým rokem prezentuje ta nejzajímavější vína a vinařství Itálie. Umani Ronchi je historické rodinné vinařství působící v regionech Marche a Abruzzo, kde pracuje s lokálními odrůdami jako Verdicchio, Pecorino nebo Montepulciano.

„Ocenění nám udělalo velkou radost. Je to potvrzení toho, že jdeme správnou cestou, zároveň uznání naší historie a potvrzení pozice Umani Ronchi mezi velkými značkami italského vína. Ocenění přichází v roce, kdy uvádíme novinku v podobě vína Vecchie Vigne Historical, bílého vína, které uvolňujeme na trh po pěti letech zrání. Víno odráží naši vizi, která kombinuje, výzkum a touhu vyjádřit co nejvíce aspektů našeho terroiru a lokálních odrůd,“ okomentoval úspěch vinařství jeho ředitel Michele Bernetti.

Jedinečnost i udržitelnost

Příběh vinařství Umani Ronchi se začal psát v roce 1957 a dnes patří mezi nejzajímavější producenty vinařského regionu Marche. Umani Ronchi disponuje vinicemi o rozloze 210 hektarů rozprostřených ve třech různých oblastech: Colline del Verdicchio, Conero a Abruzzo. V loňském roce vinařství dosáhlo významného milníku, kdy na celou svou hektarovou plochu získalo organickou certifikaci.

Certifikace Equalitas Sustainibility Certification kromě organických postupů ve vinohradech a zachování biodiverzity řeší také uhlíkovou stopu a témata jako recyklovatelné obaly nebo využívání obnovitelných zdrojů ve všech fázích výroby a distribuce vín. Vinařství Umani Ronchi se díky nové certifikaci zařadilo mezi největší biovinařství střední Itálie.

Profilovou odrůdou vinařství Umani Ronchi je zejména bílé Verdicchio. Verdicchio patří bezesporu k nejzajímavějším bílým odrůdám Itálie. Pokud se odrůdě věnuje dostatečná péče ve vinici, vína z ní mohou být úžasná. Nespornou výhodou Verdicchia je jeho variabilita, používá se pro výrobu různých druhů vín, od suchých po sladká, od tichých po šumivá. Za nejlepší ale bývají označována suchá tichá vína, která mívají slušný archivační potenciál klidně i 10 a více let. Verdicchio totiž mívá přirozeně vyšší kyselinu, která je základem archivace bílých vín. Název odrůdy Verdicchio [ver-dý-kio] je odvozen od barvy jejích hroznů, „verde“ se dá přeložit jako „zelený“.

Vína Umani Ronchi se prodávají ve více než 60 zemích a najdete je také v nabídce online vinotéky HNvíno. Vinařství Umani Ronchi je také jedním z 18 členů Institutu Grandi Marchi, spolku tradičních rodinných vinařství Itálie, který zahrnuje některé z nejprestižnějších italských vinařských značek, jako jsou Antinori, Ca’ del Bosco, Tenuta San Guido-Sassicaia, Tasca d’Almerita, Donnafugata a další. Vinařství Umani Ronchi tak píše moderní historii italského vína, ochutnejte jeho vína na HNvino.cz.