Rodina Massolino, to je součást historie vín Barolo. Svá první totiž Giovanni Massolino vyrobil již v roce 1896. Dnes je vinařství známé jako jeden z nejprestižnějších zástupců podoblasti Serralunga d‘Alba. Zdejší vína milovníci tohoto moku vyhledávají pro mimořádnou komplexnost a dlouhověkost. Rodina Massolino je zkrátka synonymem pro velká Barola z prestižních vinic Vigna Rionda, Margheria nebo Parafada.

V současnosti vedou vinařstvi Franco a Roberto Massolino, kteří tak úspěšně pokračují v dlouhé rodinné tradici. Vinařství bylo jedno z prvních v regionu, které začalo na etikety vín uvádět názvy svých vinic. Giuseppe Massolino byl také jednou z důležitých postav, které pomohly vzniku zdejšího konsorcia vín, a v roce 1934 nalahvoval své první Barolo.

Specifika vín Barolo ze Serralunga d‘Alba

Obec Serralunga d'Alba se nachází na východní straně zóny Barolo, je po La Morra a Monforte d‘Alba třetí největší, co se hektarové plochy vinic s odrůdou Nebbiolo týče. Pro Barola ze Serralunga d‘Alba bývají typické vysoké třísloviny a velká struktura chuti, díky čemuž jsou tato vína vhodná na dlouhou archivaci.

Důvodem jedinečného charakteru těchto vín jsou zdejší půdy, které nutí kořeny Nebbiola hledat vodu velmi hluboko pod zemí. Zatímco vína z La Morra na západě zóny Barolo jsou charakteristická jejich elegancí, rysem Barolo ze Serralungy je robustnost. Na vrchol se tato vína dostávají po deseti letech, ta nejlepší pak mohou zrát klidně třicet i čtyřicet let.  

Vína Barolo.

V sortimentu vinařství Massolino aktuálně najdete hned pět vín Barolo. Hrozny pro základní Barolo pocházejí z několika různých vinic a v sortimentu jej doplňují prestižní jednotraťová vína – Barolo Vigna Rionda, Margheria, Parafada nebo Parussi. V současnosti jsou v nabídce vína ročníku 2019, ten pro některé vinaře v Langhe znamenal komplikace kvůli krupobití. Vinice Massolino zůstaly naštěstí díky ochranným sítím nedotčeny.

Vína Massolino se někdy charakterizují slovním spojením moderní klasika. Při jejich výrobě se používají dostupné poznatky a moderní technologie, které jsou součástí nově dokončeného sklepa z roku 2015. Pro zrání vím ovšem rodina používá tradiční velké sudy ze slavonského dubu. Jejich velmi jemný vliv umožňuje vytvářet vína s výrazným otiskem jednotlivých tratí. 

Kromě odrůdy Nebbiolo, která tvoří hned polovinu z celkových 50 hektarů vinic vinařství Massolino, se rodina věnuje také odrůdám, jako jsou Dolcetto, Barbera, Chardonnay, Riesling nebo Moscato. Zatímco mladší bratr Roberto pečuje o vinohrady, Franco je zodpovědný za produkci vín. Barolo Massolino patří i po více než sto letech historie mezi špičku producentů těchto červených vín. Vína z vinařství Massolino najdete v sortimentu online vinotéky HNvíno.cz.

Historické milníky vinařství Massolino

 • 1896 – První vyrobené víno.
 • 1934 – Giuseppe Massolino pomáhá založit konsorcium na ochranu zdejších vín - nyní známé jako Consorzio di Tutela Barolo, Barbaresco, Alba, Langhe, Dogliani – a poprvé začíná prodávat malé množství lahvovaného vína. 
 • 1956 - Giuseppe se zamiluje do vinice Vigna Rionda a podaří se mu nakoupit první malý pozemek na této prestižní trati. Transakce vyžadovala výměnu, aby získal pozemek na Vigna Rionda, musel se vzdát dvakrát větší vinice. Bezesporu riziko, ale také důkaz o prozíravosti.
 • 1957 – Nákup dalších tratí v zóně Serralunga d‘Alba, v první řadě jde o vinici Parafada.
 • 1982 – První vína Barolo DOCG Vigna Rionda Riserva opouští sklep. Vinařství přebírají zástupci třetí generace rodiny, po Giovannim a jeho synovi Giuseppem jsou to Renato, Giovanni a Camilla, kteří pokračují v udržování rodinných tradic.
 • 1986 – Rodina Massolino přikupuje další pozemky na vinici Vigna Rionda.
 • 90. léta – Rodinné vinařství přebírají zástupci čtvrté generace, sourozenci Franco a Roberto Massolino.
 • 2015 – Rodina dokončila stavbu nového sklepa a prezentačních prostor vinařství.
 • 2019 – Massolino začíná s produkcí vín Barbaresco.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

 • Veškerý obsah HN.cz
 • Možnost kdykoliv zrušit
 • Odemykejte obsah pro přátele
 • Ukládejte si články na později
 • Všechny články v audioverzi + playlist