Osoby se zdravotním znevýhodněním přišly o svůj status. Některé z nich byly najednou „zázračně“ vyléčeny, ač ještě před několika lety pobíraly například částečný invalidní důchod. Agentury práce dostaly zákaz agenturně zaměstnávat osoby se zdravotním postižením.
První dva příklady byly určitě prospěšné. V systému podpor mzdových nákladů na zaměstnance se zdravotním postižením totiž skončily společnosti, které se za zaměstnavatele zdravotně postižených spíše vydávaly, než by jimi skutečně byly. Díky tomu vzrostla poptávka po prověřeném náhradním plnění.
Na trhu ho bylo najednou nedostatek. Nemalé množství zaměstnavatelů na chráněném trhu práce dostalo nové obchodní příležitosti. Tudíž u nich novou práci dostali další lidé se zdravotním postižením. Řada firem, které hledaly náhradního plnění ale narazila na nové, legislativou dané bariéry. A dodavatele náhradního plnění nenašly. Než aby začaly ale plnit zákonnou povinnost za nezaměstnávání 4 % osob se zdravotním postižením odvodem do státního rozpočtu, začaly se aktivně zamýšlet nad tím, jak změnit své přístupy k náboru, zaměstnávání, úpravám pracovních podmínek a pracovních příležitostí pro osoby se zdravotním postižením. Tato změna byla v loňském roce velmi dobře viditelná například i na počtu inzerce pozic vhodných či určených pro osoby se zdravotním postižením na portálu práce.cz.
Díky „novému myšlení“ a iniciativě trhu práce byla již v roce 2012 rozšířena soutěž Zdravotně postižený zaměstnanec roku o kategorii „běžný trh práce“. V březnu letošního roku dojde ke spuštění projektu Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a Tesco Stories ČR, který bude zaměřen na stáže a nové pracovní příležitosti pro absolventy a studenty středních a vysokých škol z řad osob se zdravotním postižením. A na podzim očekáváme vyhlášení nových evropských projektů na období 2014 – 2020 zaměřených na rozvoj chráněného trhu práce, vzdělávání a konkurenceschopnosti osob se zdravotním postižením.
Vzhledem ke stovkám konkrétních příkladů osob se zdravotním znevýhodněním, které shromažďovaly v průběhu roku 2012 neziskové organizace, tedy příkladů osob, jejichž diagnóza jim neumožňuje konkurovat práci zdravých lidí, ale na druhou stranu není jejich postižení natolik závažné, aby měly stupeň invalidity jedna, byly tyto osoby změnou Zákona o zaměstnanosti „zázračně“ vyléčeny. A většinou přišly o své zaměstnání.
Díky iniciativě Charty sociálního podnikání a poslankyni Lence Kohoutové (ODS) by mělo v prvním pololetí letošního roku dojít k úpravě legislativy. Zákona, který kategorii osob se zdravotním znevýhodněním opět vrátí takzvaně do hry a lidé s tímto statutem budou opět spadat mezi osoby se zdravotním postižením. Zda se ale podaří umožnit agenturně zaměstnávat osoby se zdravotním postižením, tedy nikoli spekulativně a s dotacemi na mzdu, ale spíše v režimu brigád, sezónních prací, dát možnost „práce na zkoušku“, to je zatím ve hvězdách.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist