Požár skladu, zničení zásilky, závady strojů a další rizika čekají na podnikatele. Škody mohou být často likvidační v desítkách milionů korun. Jenže i pojištění je další výdaj.

Proto se na něm snaží firmy co nejvíc ušetřit. Za poslední roky se podařilo ceny stlačit o desítky procent. 

"Vlivem konkurence došlo během posledních tří let k poklesu výše pojistného asi o 25 až 30 procent. Často se také setkáváme s případy, kdy v zájmu získání konkrétního obchodu může být pojistné oproti minulosti stlačeno i o více procent," uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa. 

Nových firemních klientů v posledních měsících příliš nepřibývá, proto se pojišťovny snaží získat klienty cenou. 

"Pod vlivem nárůstu konkurence, mimo jiné i z důvodu prohlubující se hospodářské recese, se pojišťovny snaží stávající klienty udržet. A při získání nových rozhoduje cena jako hlavní kritérium," doplnila Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA.

Kvůli ekonomické situaci v tuzemsku se tak mění i trh pojištění podnikatelů. 

"Je zřejmý silný tlak na snižování pojistného, proti tomu naopak jde silná poptávka na rozšiřování pojistného krytí. Toto ve skutečnosti znamená, že se začínají pojišťovat také rizika, která byla dříve označena jako standardně nepojistitelná," uvedl mluvčí Kooperativy Milan Káňa. 

Jedná se například o škody z přepětí následkem nepřímého úderu blesku, pojištění zásob uložených v chladicích zařízeních nebo třeba škody způsobené srážkovou vodou, která prosákla do nemovitosti.

Podniky častěji nemají dostatečné pojištění

Zástupci jednotlivých pojišťoven ovšem varují podnikatele před podpojištěním. Tedy to, že majetek je pojištěný na nižší částku, než jaká je jeho hodnota.

"Klienti a zprostředkovatelé nejen "tlačí" na snižování pojistných sazeb, ale dokonce i omezují rozsah pojistné ochrany, hlavně v zajmu nižších nákladu na pojištění. Často riskují, když se nepojišťují proti všem rizikům, které by je v jejich podnikatelské činnosti mohly ohrozit," upozornila Svobodová. 

"Dojde-li ke snížení pojistné částky, tak by to mělo být odrazem skutečnosti, tedy. že hodnota pojištěné věci se skutečně snížila," dodal Káňa. 

Podle pojišťovny Allianz si přesto tuzemští podnikatelé uvědomují, že pojištění pro ně může být existenční otázkou. 

"Je ale zřejmé, že i podnikatelé se na pojištění snaží ušetřit a cena pojištění je jedním z klíčových parametrů. K rušení pojištění dochází spíše v důsledku omezení výrobní aktivity a omezení rozsahu pojištění nevyužívaných výrobních kapacit," sdělil ředitel úseku firemních zákazníků Allianz pojišťovny Václav Bohdanecký. 

Ceny pro podnikatele půjdou nejspíš dál dolů

Ani letos se přitom trend nejspíš neobrátí a pojištění pro podnikatele dál zlevní.

"V oblasti průmyslového pojištění existuje velký tlak na snížení pojistných sazeb v některých případech až o 20 až 30 procent. U podnikatelského pojištění můžeme očekávat mírný pokles pojistných sazeb, přibližně okolo pěti procent," uvedl Marek Čáp, odborník na služby pro finanční sektor poradenské společnosti KPMG Česká republika.

Další zlevnění potvrzují i zástupci pojišťoven. "V pojištění majetku letos očekáváme pokračování poklesu cen nebo jejich stagnaci," uvedl Petr Milata z ČSOB Pojišťovny. Proti tomu ceny za pojištění automobilových flotil by letos mohly pokračovat v započatém růstu nebo zůstat na stávající úrovni.

Za pokračujícím snižováním cen stojí vedle silné konkurence i další důvod. "V nejbližší době k zásadnímu obratu asi nedojde. Souvisí to i s tím, ze poslední dva roky prakticky nedošlo k velkým katastrofickým škodám. Hospodářské subjekty tak nepociťují zcela bezprostředně nebezpečí," dodala Svobodová s tím, že by ale české pojišťovny měly změnit svůj přístup a zajistit dostatečné rezervy pro případ možných velkých katastrof. 

 



Pojištění


Každá druhá pojistka je v cizině sjednána online. Zjistěte proč a zda se to vyplatí i Vám.



>> Průvodce pojištěním


 

Podle Čápa je za výrazným zlevněním i velká konkurence mezi největšími makléři, kteří jsou hlavními zprostředkovateli tohoto pojištění. "Makléř coby hlavní zprostředkovatel tohoto pojištění významně určuje vývoj a trendy tohoto pojištění," doplnil Čáp.

Očekávat se dá také další tlak na rozšiřování rozsahu pojištění a zvyšování podílu tzv. all-riskových pojistek. "Od druhého čtvrtletí očekáváme mírné oživení trhu v tomto segmentu, a to zejména díky přibývajícím možnostem pojištění nových projektů," upozornila Čapková. 

Pojištění průmyslových rizik je velmi specifický. každá smlouva je unikátní a závisí na konkrétních podmínkách.

"O trh se kromě tradičních lokálních pojistitelů dělí i pobočky a obchodní zastoupení velkých nadnárodních pojišťoven, konkurence je tedy velmi silná, i když není pro běžného občana příliš viditelná," dodal Martin Hrdý, odborník na pojišťovnictví ze společnosti PwC ČR. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist