Za necelý měsíc budou známi nositelé ceny Oscar za rok 2012. Ceny Akademie letos oslaví své 85. narozeniny a při této příležitosti rozdají zlaté sošky ve dvaceti čtyřech kategoriích. Vždy tomu ale tak nebylo. Pojďme se podívat, čím vším si musela nejvýznamnější filmová ocenění projít, aby získala dnešní podobu.
Oscaři v plenkách
Vůbec první ceny Akademie byly uděleny 16. května 1929 v Hollywood Roosevelt Hotel. Udělovaly se za filmové počiny z let 1927 a 1928. Slavnostního ceremoniálu se účastnilo 270 osob a vstupenka stála pouhých pět dolarů.
Pro srovnání - v současné době se ceremoniálu účastní něco kolem tří tisíc filmařů a zajistit si vstupenku na večer předávání cen je téměř nemožné. Pokud ovšem čirou náhodou nemáte v rodině legendu typu Stevena Spielberga či Meryl Streep. Výjimkou je každoroční akce Akademie, kdy uvolní asi 600 míst a obdaruje jimi registrované uživatele webových stránek Oscarů.
Roku 1939 se udál první závažnější skandál spojený s udělováním cen. Akademie totiž až do tohoto roku dopředu poskytovala výsledky jednotlivých kategorií tisku. S podmínkou, že budou zveřejněny až po jedenácté hodině večerní, tj. po předání cen. Los Angeles Times však neodolaly a výsledky zveřejnily již před samotným ceremoniálem.
Právě proto je od roku 1941 zavedena tradice, kdy jsou obálky s vítězným jménem předávány až na podiu. K tomuto zvyku se váže i tradice nejklasičtější oscarové věty „May I have the envelope, please?“.
Zlatá soška zaručuje svému držiteli nejen ocenění za výborný výkon ve své kategorii, ale také všeobecné uznání a slávu. Je však paradoxní, že Oscaři sami sobě slávu nepřinesli. Byla to až televize, která z předávání cen učinila pravou senzaci. Stalo se tak roku 1953 a od té doby jejich sláva jen stoupá.
Ti nejlepší z nejlepších
Ben Hur, Titanic a Pán prstenů: Návrat krále - co spojuje tyto na první pohled neslučitelné snímky? Všechny tři drží prvenství v množství obdržených Oscarů, jedenáct sošek přesně. Pán prstenů: Návrat krále zároveň porušil dlouholetou tradici, kdy pokračování filmů zásadně nezískávala ocenění Akademie (poprvé bylo toto nepsané pravidlo porušeno vítězstvím Kmotra II v roce 1974).
Rekordmanem v držení největšího počtu cen Akademie je Walt Disney. Obdržel celkem dvacet dva cen; všechny za krátký film a k tomu získal ještě čtyři další za zásluhy ve filmovém průmyslu.
Příslušnice něžného pohlaví a zastánkyně ženské emancipace zajisté zaujme fakt, že existuje jen jediná žena, která obdržela cenu v kategorii nejlepší režie. Byla to Kathryn Bigelow v roce 2010 se svým válečným filmem Smrt čeká všude. Rekordmankou v kategorii hereček je Kathrine Hepburn se čtyřmi Oscary.
Ne všichni z filmového světa jsou zastánci předávání cen a i přes to si pro ceny svorně chodí. Výjimkou je však legendární neurotik Woody Allen, držitel dvaceti dvou nominací, z toho rekordních patnácti nominací za nejlepší scénář. Slavnostního ceremoniálu se za celý svůj život totiž zúčastnil pouze jednou a to v roce 2002.
Celý večer byl totiž věnován obětem teroristického útoku z 11. září 2001. Své nepřítomnosti zdůvodňuje prostě a jednoduše. Ceremoniál se koná téměř pravidelně v neděli a jeho zvykem je v tuto dobu chodit jamovat se svými přáteli do jazzového klubu v New Yorku.
Oscaroví Češi
O prvního Oscara pro Českou republiku (resp. Československo) se zasloužili režiséři Elmar Klos a Ján Kadár filmem Obchod na korze z roku 1965. Tato informace ale není zcela přesná. Češi totiž cenu Akadamie získali mnohem dříve. V roce 1948. Speciálního Oscara tehdy získal Ivan Jandl za dětský herecký výkon. Jednalo se o film s názvem Poznamenaní ve švýcarsko-americké koprodukci.
Uběhly pouhé dva roky po triumfu Obchodu na korze a čeští filmaři znovu mířili do Hollywoodu. Tentokrát si pro zlatou sošku letěl režisér Jiří Menzel za film Ostře sledované vlaky.
Po krátké době ale udeřila normalizace a česká kinematografie se omezila na poněkud méně náročné filmy. Také proto k nám třetí a zatím poslední Oscar za nejlepší neanglicky mluvený film dorazil až v roce 1996 díky filmu Kolja v režii Jana Svěráka.
Celkově však české filmy či čeští tvůrci obdrželi deset Oscarů. Mezi nimi vyniká dvakrát Akademií oceněný Miloš Forman. Naopak v počtu nominací vede český kameraman Franz Plenner (vlastním jménem František Plánička) se čtyřmi nominacemi. Prozatím poslední sošku pro Českou republiku vybojovala v roce 2007 Markéta Irglová písní Falling Slowly z filmu Once.
A jak to bude letos?
Letošním oscarovým nominacím vévodí životopisný film Lincoln od Stevena Spielberga. Byl nominován v celkem dvanácti kategoriích. Těsně za ním stojí snímek Pí a jeho život s jedenácti nominacemi.
Překvapením letošního ročníku se stal film Terapie láskou režiséra Davida O. Russela, který posbíral osm nominací včetně těch nejvýznamnějších – za nejlepší film, mužský i ženský herecký výkon v hlavních i vedlejších rolích. Akademie tak znovu dokazuje, že dává šanci i nízkorozpočtovým filmům. V současné historii Oscarů tak poprvé učinila v roce 2006, kdy zvítězil film Crash s rozpočtem pouhých 6,5 milionu dolarů.
Tento rok byly nominace oznámeny Sethem MacFarlanem a Emmou Stone 10. ledna již v pět hodin ráno. Hned poté vypuklo mediální šílenství. Filmoví kritici spekulují a různě se přou, zatímco někteří členové Akademie nominace bojkotují.
Například Herec David Clennon vyjádřil své rozhořčení nad filmem Kathryn Bigelow Zero Dark Thirty. Dle jeho tvrzení tento film glorifikuje násilí a oslavuje vrahy, což je podle něj pro film neakceptovatelná kombinace.
Jako předzvěst oscarových ocenění se již sedmdesát let udělují ceny Asociace zahraničních novinářů v Hollywodu, jinak také Zlaté glóby. Nominace bývají velmi často téměř identické jako ty oscarové, vítěze nevyjímaje. Specialitou Zlatých glóbů je dělení filmů i hereckých výkonů do dvou kategorií. Tou první je drama, druhou muzikál nebo komedie.
Je jasné, že takové změny se na Oscarech již pravděpodobně provádět nebudou, často však o nich byly vedeny vášnivé diskuze. Je totiž velmi sporné, zda-li je možné objektivně posoudit v jedné kategorii výkon ryze komediální a zároveň ten dramatický. Letošní ročník je v tomto ohledu poněkud výjimečný. V hlavních i vedlejších kategoriích se totiž převážně utkávají filmová dramata.
Všechny spekulace i fámy ohledně letošních Oscarů budou vyvráceny 24. února. Slavnostním ceremoniálem bude provázet Seth MacFarlane, tvůrce seriálu Family Guy a nebojácný kritik americké střední třídy, politiků i celebrit.
Ačkoliv letos nemá Česko v nominacích žádného zástupce, domácí filmoví fanoušci mohou udílení cen Akademie sledovat prostřednictvím kanálu HBO, který již pravidelně vysílá přímý přenos z Kodak Theatre v Los Angeles.
______________________________________________________________
Bottom line: Letošní slavnostní večer si rozhodně nenechejte ujít. Legendární věta And the Oscar goes to.., totiž zní v přímém přenosu mnohem čarovněji než později v záznamu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist