Praha – 1. ledna 2014 došlo k výbuchu v budově nové palestinské ambasády. Při výbuchu starého trezoru byl zraněn palestinský velvyslanec Džamal Muhammad Džamal, který na následky zranění zemřel po převozu do nemocnice. Podle policie se nejednalo o atentát, ale o nehodu. Při dalším vyšetřování byly na ambasádě nalezeny zbraně, které by v těchto prostorách neměly vůbec být. Velvyslancovo tělo bylo pohřbeno ve středu 8. 1. 2014 na předměstí Ramalláhu v Palestině. Praha nyní bude s Palestinou nastalou situaci řešit.
Na Nový rok v Praze-Suchdole vybuchl trezor v budově palestinské ambasády. „Trezor stál nepovšimnut ve starém velvyslanectví. Nikdo se ho nedotkl dvacet, pětadvacet let," prohlásil palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí pro agenturu AP. Agentura prohlášení komentovala slovy, že není jasné, jak mohl ministr Málikí vědět, jestli byl trezor používaný nebo kdy byl naposledy otevřen.
Podle mluvčího ambasády Nabíla Fahila se jednalo o běžně používaný trezor, ve kterém byly uloženy peníze a jiné cennosti. Starý trezor prý již prozkoumala policie a nic v něm nebylo, pro výbuch prý nemá žádné vysvětlení. Nevyloučil ani úmyslný trestný čin.
Velvyslanec Džamal byl bezprostředně po incidentu převezen do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. „Byl převezen se zraněním dutiny hrudní, dutiny břišní a oblasti hlavy po detonačním výbuchu. Byla to velmi vážná zranění, která byla neslučitelná se životem,“ citoval server ČTK Daniela Langera, vedoucího chirurga Ústřední vojenské nemocnice.
V pondělí 6. ledna 2014 bylo Džamalovo tělo převezeno do Palestiny. Velvyslanec byl pohřben na předměstí Ramalláhu, neoficiálního hlavního města palestinské autonomie, kde žije jeho sestra. Pohřbu se zúčastnilo mnoho významných politiků a diplomatů.
Agentura Nová Čína citovala neznámý palestinský zdroj, který tvrdil, že mohlo jít o naplánovaný atentát. Informace se ale nepotvrdily, policejní prezident Martin Červíček následně prohlásil, že nešlo o trestný čin, ale o nehodu. Slova policejního prezidenta již potvrdila i Bezpečnostní informační služba. Podle policie může mít výbuch na svědomí zabezpečovací systém, který byl součástí trezoru. To z počátku tvrdil i mluvčí ambasády, nyní to ale popírá.
Trezor nyní zkoumají experti
Funkčnost, stav a mechaniku trezoru nyní zkoumají experti z Kriminalistického ústavu v Praze. „Mohu potvrdit, že už máme požadavek od pražské policie na zkoumání, a to požadavek z oblasti chemie a defektoskopie. Máme požadavky na obecné zkoumání funkčnosti trezoru a jaký byl uzavírací systém,“ řekl pro ČTK ředitel pražského kriminalistického úřadu Pavel Kolář. Předmětem zkoumání bude i výbušnina, která výbuch způsobila.
Na komentátorském serveru comentator.com se objevily spekulace o tom, že šlo o semtex, který byl vyvinut v minulém století v Československu. Server také upozorňuje na to, že Česká republika patří mezi nejvíce proizraelské země Evropy.
Server ČTK citoval Josefa Jakubíka ze společnosti Trezor test Jihlava, který řekl, že zabezpečovací zařízení s výbušninou se dávala do trezorů naposledy za druhé světové války a těsně po ní. Nyní ale běžnou součástí nebývají. Toto tvrzení podle ČTK potvrdil i Petr Koktana ze společnosti Trezor test.
Výbušninou to nekončí
2. ledna 2014 našla policie na území budoucí palestinské ambasády několik zbraní. ČTK citovalo šéfa pražské policie, podle kterého tyto zbraně neprošly českou evidencí. Proto budou dále zkoumány.
„Podmínky pro nabývání vlastnictví, držení, nošení a používání zbraně nebo střeliva, práva a povinnosti držitelů zbraní nebo střeliva jsou stanoveny zákonem č. 119/2002 Sb., o zbraních a střelivu. Ustanovení tohoto zákona se vztahují i na osoby požívající diplomatických výsad a imunit. Mohlo by jít o porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích a budeme požadovat na palestinské straně vysvětlení," prohlásila pro ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.
Týdeník Respekt uvedl, že Palestinci měli na ambasádě zbraně, kterými by vyzbrojili i deset lidí, mimo jiné i samopaly. Podle Respektu mají Palestinci obavy z útoku izraelské tajné služby Mosad. Proto se vyzbrojují nejen u nás, ale i v dalších zemích, a to i přes to, že tím porušují mezinárodní diplomatické úmluvy. Čeští diplomaté žádají Palestinu o vysvětlení.
„Rada městské části Praha-Suchdol, zastupující zájmy občanů městské části Praha-Suchdol, se cítí jednáním diplomatů státu Palestina, kteří na ambasádě přechovávají zbraně a výbušniny, a porušují tak české a mezinárodní právo, podvedena. Na základě uvedených skutečností požaduje městská část Praha-Suchdol po českém ministerstvu zahraničí přemístění ambasády státu Palestina mimo území městské části,“ řekl pro ČTK starosta Prahy-Suchdol Petr Hejl. ČTK dále uvádí, že palestinští diplomaté ztratili důvěru lidí ve čtvrti.
Úřad městské část Prahy 6 nyní zjišťuje, jestli Palestincům hrozí postih za užívání dosud nezkolaudované budovy ambasády. To v souvislosti s vydáním nového občanského zákoníku není jasné.
Překladiště zbraní v Praze
„Možná tu mluvíme o celé dobře organizované distribuční síti zbraní a výbušnin, kdy se pod diplomatickým krytím uskutečňuje rozsáhlý transfer zbraní s přesnými adresáty výzbroje,“ řekl podle serveru ČTK bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Mluvil i o tom, že je možné, že se zbraně mohou nalézat i na ostatních palestinských ambasádách nejen v Evropě, ale po celém světě.
„Podle mě je to dokonce velmi pravděpodobné. Zcela náhodný výbuch možná odhalil něco neskutečného... možná až monstrózního," pokračoval Šedivý. Podle něj výbuch následoval po nesprávném zacházení s výbušninou. Podle serveru ČTK se na ambasádě našlo na sedmdesát zbraní, které nebyly v České republice zaevidovány.
Situaci komentoval i předseda vlády v demisi Jiří Rusnok. „Musí to vyústit v nějaké uspořádání vzájemných diplomatických relací do režimu, který je běžný s ostatními zeměmi, a do toho, že se nebudou porušovat pravidla, ať už vídeňských konvencí nebo české zákony,“ řekl ČTK Rusnok.
„Česká republika očekává, že palestinská strana co nejdříve jasně a jednoznačně vysvětlí celou situaci kolem těchto zbraní nalezených v prostorách palestinského zastupitelského úřadu," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová pro ČTK.
Tyto události nyní řeší česká diplomacie a očekává vysvětlení od Palestiny. Vyšetřování výbuchu a původu nalezených zbraní bude i nadále pokračovat. Stejně tak i šetření o porušení mezinárodní Vídeňské smlouvy o diplomatických stycích.
Bottom line: Jaký postoj by podle vás měla Česká republika zaujmout vůči neoprávněně se ozbrojujícím diplomatům?
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist