Pokud si ve své oblíbené restauraci objednáte skleničku španělského červeného vína, s největší pravděpodobností to bude Tempranillo. Málokterá vinařská země světa je totiž tak výrazně spjata s jednou odrůdou jako Španělsko. Vinaři na Pyrenejském poloostrově ji v posledních dekádách vysazovali tak intenzivně, že se propracovala až na třetí místo mezi nejrozšířenějšími odrůdami světa. Hned za Cabernet Sauvignon a Merlot.

Aktuálně je Tempranillo celosvětově vysazeno na 230 tisících hektarů vinic, přičemž hned 90 procent je právě ve Španělsku. K popularitě Tempranilla napříč Španělskem přispěly výsledky, kterých vinaři s odrůdou dosahují v tom nejzásadnějším regionu celé země, vinařském kraji s názvem Rioja.

Ještě v roce 1973 vládla na vinicích regionu Rioja odrůda Garnacha, jež zabírala 39 procent viniční plochy. Tempranillo se muselo spokojit s výrazně nižším zastoupením. Už o deset let později se poměr sil obrátil a v 90. letech pak dominance odrůdy dosáhla svého vrcholu, tedy 80 procent zdejších vinic. Červené víno z regionu Rioja je dnes tedy dominantně postavené na odrůdě Tempranillo. Některá červená vína jsou čistě odrůdová, často ale Tempranillo ve finálním víně v malé míře doplňují další odrůdy jako Garnacha nebo Graciano.

Proč je Tempranillo v místních podmínkách tak úspěšné? Španělský spisovatel José Peñín to okomentoval následovně: „Tempranillo je v regionu Rioja perfektní díky třem klíčovým faktorům. Potřebuje chladno, sluníčko a horko.“ Místní podmínky toto všechno odrůdě opravdu hojně dopřávají, ale výrazně zastoupena je i jinde ve Španělsku.

Tempranillo, kam se podíváš

Milovník vína, který se rozhodne ve Španělsku pátrat po těch nejlepších vínech odrůdy Tempranillo, by neměl vynechat minimálně dva další regiony. V první řadě je to vinařská oblast Ribera del Duero, která leží zhruba hodinu a půl cesty autem na jihozápad od Rioji. Hektarovou plochou vinic je to třikrát menší region než Rioja. Zhruba s 22 tisíci hektarů osázených révou je Ribera del Duero vlastně sto kilometrů dlouhý a 30 kilometrů široký pás kolem řeky Duero. Až 95 procent zdejších vinohradů tvoří právě odrůda Tempranillo. 

Jak si nejlépe vychutnat červené Tempranillo?

Pro vína odrůdy Tempranillo je dobré zvolit větší sklenici na červené víno, se kterou maximálně oceníte bohatý aromatický profil těchto vín. Vhodné jsou vyšší sklenice na víno typu Bordeaux. Teplota podávání vín by měla být 15 až 17 °C. Trocha provzdušnění vínu rozhodně prospěje. Před podáváním nechte Tempranillo asi hodinu otevřené, v případě starších vín nechte víno odpočívat v karafě. Párovat vína odrůdy Tempranillo s jídlem není díky jejich charakteru příliš složité. Rozhodně se hodí k široké paletě klasických španělských receptů. Obecně k těmto vínům pasují pokrmy z vepřového a jehněčího masa. Tempranillo si vychutnáte se středně výraznými sýry, klobáskami (chorizo) nebo zvěřinou.

Ačkoliv jsou v obou případech založena na odrůdě Tempranillo, vína z Rioji a Ribery nejsou stejná. V první řadě je to dáno odlišnými podmínkami ve vinicích. Nadmořská výška vinic je tu kolem 800 až 850 metrů nad mořem, kdežto v oblasti Rioja je to spíše 600 metrů. Pro Riberu del Duero jsou tak typické velké rozdíly v teplotách ve dne a v noci. Ribera je plná teplotních extrémů, v porovnání se slavnějším vinařským regionem je tu v zimě mnohem větší chladno a v létě větší horko. Réva se zde po dlouhé zimě probouzí zhruba o měsíc později, ale během horkého léta vše dožene a dozrává v podobný čas jako v regionu Rioja.

Vinaři se také musí vypořádat s minimem srážek, které dosahují jen 300 až 400 milimetrů za rok. Některá vinařství v regionu Ribera del Duero disponují velmi starými keři Tempranilla, jež v některých případech dosahují věku i sta let. Odlišná je rovněž struktura vinařského byznysu obou vinařských regionů. Rioja, to jsou především velká vinařství, jejichž produkce se počítá v milionech lahví; pro Riberu del Duero jsou typičtí spíše středně velcí výrobci. Mimochodem, právě zde sídlí dvě kultovní vinařství Španělska: Vega Sicilia a Pingus.

Plná a robustní červená vína připomínající rozzuřeného býka pak vznikají z odrůdy Tinta de Toro v apelaci Toro na sever od Madridu. Tinta de Toro je přitom místní klon Tempranilla dobře uzpůsobený snad nejteplejší části Španělska. Stručně řečeno, Tinta de Toro je obvykle tmavšího odstínu ve skleničce a bohatší na třísloviny, než jsou vína z oblasti Rioja nebo Ribera del Duero. Dlouhý vegetační cyklus a zdejší klima vedou k tvorbě vín s vysokým obsahem alkoholu. Většina červených vín DO Toro končí v lahvi s obsahem alkoholu 14,5 až 15,5 procenta, výjimečně to může být třeba i 16 procent.

Tempranillo ale není zdrojem jen těch nejkvalitnějších a nejdražších vín. Odrůda se pěstuje v dalších vinařských oblastech Španělska, jako je například Navarra, která se dříve profilovala spíše přes růžová vína a dnes se snaží o seriózní červená s příměsí Cabernetu Sauvignon nebo Merlotu. Slušný potenciál Tempranillo do budoucna může mít i v Cigales, Somontanu nebo Uclés.

Proč je tak populární?

Tempranillo je původní španělská odrůda, která pochází z oblasti Rioja nebo sousední Navarry. Nejstarší zmínka o ní pochází z roku 1807. Tempranillu se daří v teplém středomořském klimatu, zvládá dobře horko i sucho, tedy podmínky, ve kterých by některé jiné odrůdy měly velké problémy. Ze Španělska se postupem času rozšířilo do dalších vinařských zemí, zejména Portugalska, v malé míře pak třeba do Jižní Ameriky nebo Austrálie. Téměř 90 procent celosvětových výsadeb je ovšem ve Španělsku. Název odrůdy je odvozen od slova „temprano“, což se dá přeložit jako „raný“. Vegetační cyklus odrůdy je totiž v porovnání s některými jinými kratší a většinou začíná až v polovině dubna. 

Klasifikace vín regionu Rioja podle délky zrání

Cosecha: Mladá vína s krátkým nebo žádným zráním v sudech jsou často označována jako Cosecha a vyznačují se čerstvostí a primární ovocnou chutí. Tato vína se hodí pro vypití jako mladá, jsou cenově dostupná.
Crianza: Crianzy jsou vína, která jsou uváděna do prodeje minimálně po dvou letech zrání, přičemž alespoň jeden rok musí víno strávit v dubových sudech. Crianza je velmi zajímavá kategorie, vína kombinují šťavnatou ovocnou chuť s jemnými dubovými tóny. Často se říká, že kvalita vinařství se pozná právě podle charakteru vína této kategorie.
Reserva: Speciálně vybraná červená vína, většinou z těch nejlepších tratí v majetku vinařství. Vína zrají minimálně tři roky, přičemž alespoň rok musí strávit v sudech a půl roku v lahvi. Reservy jsou vína kombinující eleganci s bohatým komplexním projevem. Kromě tónů peckového ovoce v nich najdete tóny dřeva, vanilky nebo náznak terciárních tónů, jako je kůže nebo uzené maso.
Gran Reserva: Tato vína vinařství lahvují pouze z nejlepších hroznů a v případě velmi dobrého ročníku. Červená vína kategorie Gran Reserva musí strávit zráním alespoň pět let, přičemž dva roky z toho v sudech a dva v lahvi. Některá vinařství ale svá nejlepší vína uvádějí na trh i s delším odstupem. V některých vínech Gran Reserva najdete tóny sušeného ovoce, koření, tabáku nebo kávy. Vína mají dlouze přetrvávající dochuť, před konzumací je otevřete s dostatečným předstihem nebo je přelijte do dekantéru, aby se po dlouhém ležení v lahvi správně „otevřela“.

K oblibě španělských vín jednoznačně přispívá fakt, že červené Tempranillo se jednoduše velmi dobře pije. Většinou jde o plné, komplexní víno jižanského charakteru, s bohatým chuťovým projevem. Je uhlazené, příliš z něj nevyčnívají třísloviny a kyselina v těchto vínech bývá spíše středně vysoká nebo nižší. V chuti a vůni najdete typicky tóny lékořice, hřebíčku nebo tabáku, dominantní jsou tóny ovoce, které připomíná ostružiny, maliny, jahody nebo třešně. Alkohol je v případě těchto červených vín většinou vysoký.

Málokterá odrůda je tak výrazně spojená se zráním v barikových sudech, jako je právě Tempranillo. Vinaři v oblasti Rioja používají tradičně kombinaci amerických a francouzských barikových sudů, pro ta nejlepší vína volí spíše sudy francouzské. Velká vína z oblasti Rioja a dalších španělských vinařských regionů mají dobrý potenciál vyzrávat v čase. Ta nejlepší jsou také uváděna na trh s odstupem několika let.

Tempranillo v nabídce HNvíno:

Bodegas Roda

Vinařství Roda dnes patří mezi nejvyhledávanější výrobce celého Španělska. Je hvězdou regionů Rioja a Ribera del Duero. Název vinařství vznikl spojením prvních dvou písmen v příjmeních jeho zakladatelů: Mario Rotllant a Carmen Daurella. Moderní vinařství je situováno v severozápadní části regionu Rioja, nad slavnou železniční stanicí v městečku Haro. Založeno bylo v roce 1987 a čtyři roky poté začala stavba moderního vinařství se sklepem zabudovaným do zdejší skály. Hotovo bylo až v roce 2001.

Hrozny pro výrobu vín Roda pochází z celkem 20 různých parcel v nadmořské výšce 550 až 640 metrů nad mořem. Vinice jsou obhospodařovány podle organických postupů, sklizeň probíhá ručně. Vinifikace vín se děje v dřevěných sudech s regulovanou teplotou, následné zrání pak ve francouzských barikových sudech. Ročně vinařství vyprodukuje zhruba 300 tisíc lahví vín, která jsou exportována do 50 zemí světa. Během 30 let se Bodegas Roda zařadila mezi ikonická vinařství Španělska.

Luberri

Vinařství Luberri, které vlastní Florentino Martínez Monje, se nachází v obci Elciego v srdci vinařské oblasti Rioja Alavesa. Založeno bylo v roce 1992, kdy Florentino Martínez Monje opustil pozici hlavního enologa slavného vinařství Artadi a rozhodl se jít svou vlastní cestou. Vinařství Luberri vyznává tradiční styl výroby vín v Rioja Alavesa. Florentino se svým týmem obhospodařuje 35 hektarů starých vinic, které se nacházejí hlavně mezi vesnicemi Elciego a Laguardia. Filozofií jsou minimální intervence v průběhu roku a přirozený vývoj hroznů v souladu s místním mikroklimatem. Nízké výnosy garantují sklizeň hroznů s dostatečnou koncentrací. Zrání vín probíhá v kombinaci francouzských a amerických sudů. Vinařství Luberri dnes v oblasti Rioja reprezentuje rodinnou produkci té nejvyšší kvality.

Rudeles

Rudeles je rodinné vinařství sídlící ve východní části regionu Ribera del Duero, v malé zapadlé vesničce Peñalba de San Esteban v provincii Soria. V této oblasti najdete spíše menší rodinná vinařství a příkladem poctivého přístupu je i vinařství Rudeles. Celkem pracuje se 17 hektary révy rozdělenými do více než 20 malých vinic. Vše se dělá ručně, jinak to ani nejde, protože většina keřů dosahuje stáří více než 100 let. Základem pro červená vína je Tempranillo, pro bílá pak místní odrůda Albillo. Vinice, vedené v biorežimu, se nachází v nadmořské výšce přes 900 metrů nad mořem. Vína Rudeles jsou jedinečným otiskem specifického terroiru tamních vinic.

ViñaGuareña

Vinařství ViñaGuareña najdete ve španělském vinařském regionu Toro. Tato oblast, vyhlášená produkcí plných robustních vín, zažívá aktuálně velký rozmach a zájem ze strany vinařů i milovníků vín. Vína z regionu Toro připomínají rozzuřeného býka, jsou mohutná, plná energie a síly. Vinařství ViñaGuareña, založené v roce 1999, stojí v údolí řeky Guareña. Celá farma má rozlohu 80 hektarů, z nichž 22 hektarů tvoří vinice. Prakticky veškerá výsadba je věnovaná odrůdě Tempranillo, které se tu lokálně říká Tinta de Toro. Bodega ViñaGuareña, to jsou staré keře, maximální pozornost věnovaná kvalitě hroznů a moderní technologie ve sklepě. Pro zrání vín se používají zejména francouzské barikové sudy. Výsledkem poctivé práce a působení zdejšího klimatu jsou vyvážená a elegantní vína jedinečného charakteru.

Nový banner HN Víno