Jaká je filozofie současného uspořádání a jaká je nyní vaše role v rámci společnosti?
Všechny mé společnosti jsou postaveny jako akční jednotky, které mají svá vedení, jasné plány a úkoly. Jsou optimalizovány na produkty a služby, které mají dělat.

Já už nepracuji na konkrétních zakázkách. Zřídil jsem si projektovou kancelář, ze které všechny věci, které děláme, koordinuji. Mým úkolem je dbát především na to, aby se managementy jednotlivých společností držely plánů, a dále pak ovlivňovat parametry procesů tak, aby se společnosti mohly dále rozvíjet a dlouhodobě prosperovat. Aby klíčovým produktem a službou, kterou dělají, byla přidaná hodnota pro naše klienty a aby vše fungovalo efektivně, s dlouhodobou perspektivou. Abychom byli pro svět kolem nás prospěšní.

Z hlediska výkonů a objemů realizace nejsou firmy rovnocenné, ale chovám se k nim transparentně a v zásadě spravedlivě. Každá z nich má z mé strany daná jasná pravidla a přiměřenou péči. Je samozřejmě pravda, že těmi většími firmami se zabývám více. Odpovídají tomu i velikosti týmů, které se na řízení podílí.

Například Unicorn Systems má tříčlenné představenstvo a pětičlenný management, který se skládá z generálního ředitele, ředitele pro obchod, ředitele pro technologické zpracování (realizaci), finančního ředitele a personální ředitelky, která má zároveň v kompetenci i další zdroje, tzn. výrobní prostředky atd. Toto seskupení má za úkol získávat zakázky, realizovat je a dlouhodobě pečovat o své podnikatelské okolí.

Hlásáte, že k dosažení prosperity jsou potřeba vize, lidé, systém, konání a víra. Co je vírou Unicornu?

 Když to přednáším, vždycky říkám, že je důležité, aby člověk pracoval, aby se snažil, ale myslím si, že je také dobré věřit v to, co děláte. Je třeba stát si za tím, co děláte.

Není to trochu v konfliktu s vaším dalším heslem, že vše podstatné a důležité musí být v systému?

 Není to v konfliktu. Co je materiálně a hmotně zaznamenatelné, to je důležité do systému vložit. To může přinést konkurenční výhody.

Není však správné spoléhat nebo odvolávat se pouze na fakta. Je zapotřebí také vlastního přesvědčení. Musíme být tak dobří, abychom byli sami se sebou spokojení, což asi nikdy nebudeme, ale měli bychom k tomu alespoň směřovat.

Jen špatný systém vám brání snít a myslet, dobrý to podporuje.

Jakým způsobem se u vás plánují a řídí inovace?

 Působíme v oboru, kde jsou inovace klíčové. Jsou součástí našeho fungování a v podstatě všichni mí lidé je mají v DNA. Já však často řeším problém opačný – jak to udělat, aby inovací nebylo příliš.

Při stavbě domu se o složitých inovacích moc nepřemýšlí. Je třeba dát cihlu k cihle, řádně utáhnout každý šroubek, stavět. Podstatné inovace byly vyřešeny před započetím stavby. A se softwarem je to podobné.

Je chybou si představovat, že vývoj a výroba softwaru je umělecká činnost. Kupkův obraz, to je umění. Ale pokud vytváříme zdrojový kód kupříkladu k ovládání bankovní aplikace, nelze připustit, aby každý jednotlivý člověk do něj promítal své pocity a emoce.

Když už někdo něco dobře vymyslí, tak je také potřeba umět to robustně a systematicky aplikovat.

01 UU prace hrou logo clr RGB CZTím jsem však nechtěl říci, že bych kreativitu nepodporoval.

Stačí si tedy udržovat kreativní projektový tým a většinu programátorů najímat podle aktuální potřeby?

 V principu ano, ale my fungujeme jinak. Naše struktura je založena na bázi tzv. monopsonu. Unicorn získává a řídí projekty a společnost Vigour se systematicky stará o to, abychom měli dostatek kvalitní pracovní síly.

Nicméně převážná část této kvalitní pracovní síly u nás pracuje dlouhodobě. Nejsou to lidé, kteří by byli najímaní ad-hoc. Naopak. Máme více než tisíc zaměstnanců a ti jsou systematicky a dlouhodobě vzdělávaní tak, aby byli schopní pracovat na různých projektech.

Díky rozdělení do více firem lze velmi dobře počítat náklady na jednotlivé projekty a lidi je možné velmi flexibilně přesouvat na ty projekty, ve kterých jsou skutečně potřeba. To je něco jiného, než kdybychom měli úzké jádro a lidi najímali z volného trhu, jako to dělá většina firem. Toto je jedna z podstatných věcí, kterou se lišíme.

Nedávno jste získali prestižní ocenění v European IT Excellence Awards 2012 za technologickou inovaci v oblasti energetiky. Lze z takových ocenění vytěžit konkurenční výhody?

 Ocenění nás samozřejmě potěšilo, protože konkurence byla veliká. Nakolik ale takové ocenění funguje v podvědomí potenciálních klientů, nedovedu posoudit. Osobně tomu nepřisuzuji magickou hodnotu.

Je však pravda, že na energetickém trhu v Evropě je Unicorn dneska pojmem. A je to legrační, protože jsme se dostali mezi firmy, jako je Areva, ABB nebo Siemens. Jsme v energetice braní jako firma s velikým kreditem.

Vytvořit standard mezi přenosovými soustavami napříč Evropou určitě není jen tak.
Je to oblast, která padá do působnosti jednoho streamu Unicorn Systems, o kterém jsem mluvil na začátku.

Energetika je složitým, uzavřeným trhem. Pokud sem chcete přinést přidanou hodnotu, musíte disponovat určitým objemem znalostí, které se však na trhu získávají jen velmi obtížně. Nedají se jednoduše vyčíst z knížek, nedají se naučit na vysoké škole. Takové know-how musí firma nabýt postupně, zkušenostmi z projektů, na kterých pracuje.

Nám se podařilo nabýt toto know- -how natolik, že jsme byli schopní spolunavrhovat. V některých dílčích oblastech nebyly standardy dosud vytvořeny. My pracujeme systematicky, a proto jsme se tím museli zabývat. Byli jsme první, kdo tento problém vyřešil, takže bylo logické, že si nás mezinárodní organizace vybrala, abychom pomohli stanovit standard a rozvinout standardní komunikační rozhraní.

Business se s moderními technologiemi výrazně mění. Přišla virtualizace, teď se vše hrne do cloudu. Co si o tom myslíte?
Dnes jsme všichni zvyklí platit za to, kolik elektrické energie spotřebujeme. Jsou zde jasná pravidla plateb, i s ohledem na to, jakým způsobem energii spotřebováváte. Jestli využíváte noční proud, nebo potřebujete energii přes den, kdy je náročnější ji v dostatečném množství zajistit. Myslím si, že s IT to bude podobné.

Pokud si dnes firma pronajme prostory v domě, jako je tento, nemusí se starat o chod budovy jako takové. Je jí vymezen prostor odpovídající jejím potřebám a možnostem a ten využívá. Stejně je to s internetem. Nestaráte se o jeho chod, prostě si zajistíte připojení podle potřeb a platíte za jeho využití. Nevím, proč by to mělo být s informačními systémy jiné. Myslím si tedy, že to bude směřovat tímto směrem a na stejném základě budou vznikat i další odvětví, produkty a služby.

Mně osobně to připadá jako bezvadná možnost. Od počátku se, jak to jen jde, snažím stavět své společnosti tak, abychom byli nezávislí na tom, kdy a kde pracujeme.

A co obavy, že data nebudou po nějakou dobu dostupná?

To se samozřejmě stát může, ale opět bych to přirovnal k elektrické energii.

Jsme na ní závislí. Díky ní uchováváme potraviny, vaříme, topíme, svítíme, ostatně bez ní nám nepoběží ani výpočetní technika. Všichni to víme. Bojíme se blackoutů, ale věříme, že se dělá vše pro to, aby nenastaly.

Kdo dnes má záložní zdroj energie? Datová centra a kritické provozy. Ostatní důvěřují systému. S dostupností IT systémů to bude stejné.

I v současném distribuovaném světě IT serverů jsou informace z informačních systémů v daný okamžik mnohdy mnoha lidem nedostupné. V okamžiku, kdy se tyto služby zprofesionalizují a standardizují, situace se spíše zlepší. V souhrnu pak budou mít všichni přístup k informacím lepší.

Vy ostatně takový informační systém sami používáte a zdokonalujete už hodně přes deset let. Unicorn Universe poskytujete formou služby dostupné odkudkoli a kdykoli také svým zákazníkům. Jaké novinky zde chystáte?

Aktuálně se soustředíme na to, abychom dali dohromady další vlnu zlepšení platformy. Otevřeli jsme kompletně novou verzi skriptovacího jazyka, který umožňuje, aby systém mohl podle vlastní potřeby rozvíjet téměř kdokoli.

Chceme se pustit i do toho, že zpřístupníme nějaké nové funkčnosti My Territory, aby bylo pro lidi komfortnější (pozn. redakce: Jedná se o osobní prostor uživatelů v rámci informačního systému Unicorn Universe pro potřeby soukromého využití a sdílení informací s vymezeným okruhem přátel. Sociální síť s důrazem na zabezpečení dat a ochranu soukromí.)

Nechceme ale, aby se z toho stala tak agresivní a otevřená platforma, jakou je třeba Facebook. Potenciál je pořád obrovský a trh se učí, že služby, do kterých se zaregistruje kdokoli a jakkoli, mají své výhody, ale také nevýhody. Pro určité skupiny činností je důležitá anonymita. V tom spatřuji rozdíl.

Povídat si s někým v tramvaji může být celkem fajn, ale klíče od bytu určitě nerozdáváte na potkání. Půjčíte je jen lidem, kterým skutečně důvěřujete. Většina „prostor“, které jsou dnes na internetu, toto nerespektuje, my ano. Takže My Territory není tolik na „bejkárny“, je více na seriozní věci.

To chcete dát volně do oběhu?

 To už v oběhu v podstatě je. Akorát tím, že My Territory neprosazujeme tak agresivně, ho lidé objevují postupně.

Máte zde nějakého partnera, nějaký velký portál?

 Nemáme, ale jsem si jist, že je otázkou krátkého času, kdy projeví zájem velké společnosti. Nevím, zda to bude nejdříve banka nebo operátor, ale někdo z nich to bude. Samozřejmě s nimi o mnoha věcech mluvíme a jednáme.

V bankách je o tyto věci zájem?
Kupodivu, veliký. Dneska se banky čím dál více stavějí do role správce peněz. Jsou jen krůček od toho, aby se staly správci dat.

Jak vás napadlo vytvořit takovou platformu na bázi informačního systému?

 Jedná se o úlohu, kterou jsme do určité míry postavili sami pro sebe. Stavěli jsme ji na základech, které dokonale známe a které jsou prověřené.

Díky propracovanosti systému umí My Territory hodně věcí, ale v důsledku toho je také poměrně složité. My si to uvědomujeme a právě jsme ve fázi, kdy z pohledu uživatele děláme ze složitých věcí jednodušší.

Jde o systémový přístup a jsem přesvědčený, že tento postup je správný. Nejprve jsme udělali velmi robustní platformu, teď stavíme jednoúčelové, snadno ovladatelné moduly. Ty však mají za sebou stále tu robustní platformu.

Podobným vývojem prošly třeba automobily. V prvé řadě se musely vozy prosadit jako spolehlivý dopravní prostředek, dnes se pracuje především na zvýšení jejich užitných vlastností a komfortu ovládání.

Rozdíl mezi IT a automobilovým průmyslem je v tom, že u auta se konstrukční vada většinou projeví poměrně záhy. V IT se řadě konstrukčních vad nevěnuje pozornost. Myslím, že obrovské množství lidí bude třeba za 10 nebo 20 let překvapeno, až se někde objeví, co si dnes povídají na Facebooku. Lidé si vůbec neuvědomují, jak jim to může uškodit. Nikoho to nezajímá, ale možná že se budou divit.

Unicorn se prosazuje také na poli vzdělávání. Jak se daří Unicorn College?
Z pohledu počtu přihlášek zájem roste. Přesto narážíme na to, že je velmi málo dětí, které chtějí tyto potřebné obory studovat. Veřejné školy teď navíc budou o studenty více soupeřit. Chci tedy nabídnout možnost studia i pro zahraniční studenty.

Dnes máme kolem stovky lidí v ročníku a výhledově se dostaneme třeba na 300. To je asi tak hranice, nad kterou se zamýšlím.

Mnohem důležitějším úkolem školy však je zajistit, aby lidé, kteří ji vystudují, měli šanci získat dobrou práci. Absolventi Unicorn College o dobře placenou a dlouhodobě perspektivní práci nouzi nemají a mít nebudou. Jsou to odborníci, žádaní po celém světě. To je měřítkem kvalitní školy.

Plánovali jsme s vámi ještě rozhovor na téma charitativní činnost. Co vy a charita?

 Pak tedy prosím ještě jeden citát:
„Qui dedit beneficium, taceat, narret, qui accepit.“ (Kdo prokázal dobrodiní, nechť mlčí; ať vypráví ten, který je přijal.) Seneca

Michael Málek

 


Unicorn Approach...
... je principiální přístup k podniku a podnikání, ve kterém z vámi zvoleného portfolia produktů a služeb a s ohledem na vámi preferovanou dělbu práce, preferované technologie a odhadovaná rizika odvodíte organizační strukturu, popíšete a předepíšete pracovní postupy jednotlivých podnikových procesů pro všechny zúčastněné role (z řad spolupracovníků, zaměstnanců, dodavatelů atp.), zdůrazníte klíčové produkty a meziprodukty, pro které rovněž předepíšete strukturu informací, a uvedete tento mechanismus v život. Váš podnik se pak stane dobrým systémem, který více méně předvídatelně plní účel, pro který byl zřízen.


 

UNICORN - More Than Software