Z tohoto slova commater pochází naše české „kmotra“, „kmotr“ –tedy osoba, která podle tradičního pojetí převzala za dítě při křtu záruku, že o ně bude pečovat, kdyby ztratilo rodiče. Rodičům pak přislíbila, že bude pomáhat při jeho výchově, s dítětem se bude stýkat, aby se spřátelili a kmotr či kmotra mohli být jeho důvěrníkem a rádcem, takovým duchovním příbuzným.

V prostředí organizovaného zločinu označuje už jen mužská podoba tohoto výrazu šéfa mafie nebo obdobné zločinné struktury. Může svého podřízeného vést k úspěchu, ale i odsoudit. V pojetí společnosti Unicorn Systems má tento výraz význam, dá se říci, obojího typu, ovšem bez pejorativního zabarvení.

Andrea Horká, ředitelka zdrojů Unicorn Systems, nejprve přiblížila strukturu operační a projektovou, do kterých jsou zařazováni zaměstnanci podle pozic ve firmě. Operační strukturu obsazují manažeři, v projektové pracují IT specialisté, kteří mají co do činění s klienty a jejich požadavky v podobě konkrétních projektů, systémů, programů. „Rozvoj zaměstnanců a budování jejich kariéry jsou jiné v operační, a jiné v projektové struktuře,“ vysvětluje personální ředitelka. „Manažeři jsou lidé, kteří mají ve firmě v průměru odpracováno deset let, začínali na standardních, projektových rolích a po dosažení manažerské pozice se rozvíjejí spíše horizontálně, už nelze mluvit o stoupání, ale spíše o získávání co nejširších dovedností a znalostí na dané pozici. Lidé na projektech role mění častěji, mění se jejich práce, vzrůstá kompetence, vše se odvíjí podle potřeby a doby trvání projektu. Kariéra zde má vertikální trend.“

Unikátní pojmy: kmotr a burza práce

Projektový sektor, nábor lidí, jejich vzdělávání a rozvoj má na starosti Vigour, exkluzivní dodavatel lidských zdrojů skupiny Unicorn. Lidé, kteří následně nastoupí do konkrétních pracovních týmů, se dostávají „pod křídlo“ kmotra. „Kmotr je průvodce kariérou, ale i ten, kdo může říci, toho nepotřebujeme,“ představuje roli kmotra Andrea Horká. „Jeho hlavní poslání je ale být průvodcem, poradit, pomoci, a přitom poznat silné a slabé stránky svého kmotřence, a tím být nápomocen, aby byl správný člověk umístěn na správném místě. Pozici kmotra zastávají právě naši manažeři a klíčoví IT specialisté, kteří Unicorn Systems dobře znají.“

Pracovní život v Unicorn Systems je poměrně hektický, staré projekty končí, nové začínají, lidé se přesouvají ke klientům, nebo se naopak vracejí… a přicházejí na burzu práce.

„Je to standardní dražba lidí, která pomáhá efektivně měnit projektovou strukturu, optimálně umístit a nacenit lidi na pozicích podle výkonu a největší přidané hodnoty pro klienta,“ objasňuje Andrea Horká funkci instituce, která nemá v jiných firmách obdoby. „V personálním oddělení neradi slyšíme, že máme propustit někoho, o kom jsme za celou dobu jeho působení ve společnosti nedostali jedinou negativní zprávu. Proto prosazujeme transparentnost hodnocení, abychom o člověku věděli co nejvíce. I kmotři v tomto toku informací hrají svou důležitou roli. Nástrojem, který umožňuje rozmístit správné lidi na správná místa, je burza práce, je to unikátní transparentní proces. Každý IT pracovník má svou nabídkovou kartu, která obsahuje informace o jeho pracovních rolích, znalostech, historii projektů a hodnocení jeho práce na každém daném projektu. Na základě karet pak probíhá prostřednictvím burzy práce umísťování těch nejvhodnějších lidí na konkrétní projekty. Je to založeno na vyhodnocení poměru cena/výkon. Manažeři, personalisté se pravidelně setkávají na měsíčních speciálních poradách, kde jsou formou burzovních dnů představováni jednotliví pracovníci, jejichž alokace na projektu končí v následujících dvou měsících. Manažeři si pak z těchto lidí vybírají ty, které považují podle údajů z projektů minulých a jejich výsledků za nejvhodnější pro poptávané pozice.“

Je to velmi tvrdé porovnávání konkrétních kandidátů navzájem a jako na opravdové aukci se odklepává definitivní výběr, kdo bude na jaký projekt vyslán. Ale je to spravedlivé a transparentní. Lidé znají svá hodnocení a snaží se být lepší. Nutí je to si uvědomovat, jakou mají cenu na trhu práce. „Ti, kteří jsou dlouhodobě dobří, se na burze práce neobjevují, manažeři si je berou „na doživotí“, i když jejich stávající projekt končí. I to však má své limity, každý musí na burzu práce minimálně jednou za 18 měsíců, což je u těch úspěšných obvykle spojeno se změnou typové role (zvýšení jejich ceny). To je podpořeno dlouhodobými výukovými programy Unicorn Top Gun Academy (např. ředitel produkční divize, softwarový architekt, projektový manažer...). Naopak ti, kteří se přes burzu práce opakovaně neumístí, musí znovu na školení do Unicorn Top Gun Academy, případně změnit svou typovou roli (snížit svoji cenu) anebo odejít. Burza, která se koná jednou za měsíc, je skvělý způsob, jak efektivně vynakládat prostředky na umístění těch, které opravdu potřebujeme a jsou nám užiteční.“

Unicorn Systems bývá označován za poslední firmu, která vychovává IT specialisty. Andrea Horká se tomuto označení nebrání: „Hodně se vzdělávání svých spolupracovníků věnujeme, vychováváme IT odborníky nejen pro sebe, ale i pro trh práce. U mnohých spolupracovníků doplňujeme znalosti, které by podle nás měli mít z vysoké školy, a u všech podporujeme celoživotní vzdělávání. Proto je působení v Unicorn Systems dobrou vizitkou na trhu práce. Je však třeba podotknout, že naši spolupracovníci jsou klíčovou hodnotou. Je pro nás důležité, aby byli spokojení.“

UNICORN - More Than Software

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist