Vážený tazateli,

z Vašeho dotazu vyplývá, že máte v podstatě dvě možnosti. Oba postupy, alespoň z toho co uvádíte ve svém dotazu, jsou v souladu se zákonem. Buď přistoupit na změnu pracovní smlouvy, tj. podepsat dodatek ke smlouvě, kterým změníte Vaši pracovní náplň z administrativního pracovníka na prodavače. Druhou možností je, že na změnu nepřistoupíte a Váš zaměstnavatel Vám bude moci přidělovat práci podle dosavadního znění pracovní smlouvy. V případě, že Vaši pozici zruší, bude Vám moci dát výpověď z pracovního poměru podle § 52 písmeno c) zákoníku práce. Ten stanoví, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.

Při výpovědi z tohoto důvodu má zaměstnanec dle § 67 odst. 1 zákoníku práce nárok na odstupné a to ve výši nejméně:

a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,

b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,

c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,

d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist